Po letech před soudem pražský dopravní podnik otočil. Data o autobusech zveřejní v lednu

Od ledna příštího roku si Pražané budou moci na internetu a v mobilních aplikacích zkontrolovat zpoždění městských autobusů. Pražský dopravní podnik tak začne poskytovat informace, které ostatní dopravci běžně zveřejňují.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní kolona v Seifertově ulici v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Na projektu sdílení dat pracujeme, spuštění předpokládáme během ledna příštího roku,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí pražského dopravního podniku Daniel Šabík. Jeho slova potvrdil i mluvčí městského plánovače hromadné dopravy Ropid Filip Drápal.

Ostatní dopravci, kteří jsou součástí pražské integrované dopravy, taková data zveřejňují prostřednictvím městské akciové společnosti Operátor ICT, cestující je pak najdou na webu nebo v mobilních aplikacích pro hledání zpoždění.

Pražský dopravní podnik dál tají data o poloze tramvají. Zveřejnění brání smlouva s dodavatelem

Číst článek

Kvůli neochotě polohy zveřejňovat čelil dopravní podnik od roku 2016 soudní při, žalobu pro poskytnutí informací podal datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka.

Městský soud v Praze nařídil v lednu 2018 zveřejnění dat, Nejvyšší správní soud  ale letos v dubnu rozsudek zrušil a vrátil ho do Prahy k novému projednání, ke kterému zatím nedošlo.

Server Aktuálně.cz píše, že nejdříve budou veřejné informace o autobusech. „Tramvaje by se měly řešit ideálně v příštím roce. Termín ale ještě stanoven nebyl,“ řekl serveru mluvčí Ropidu Drápal.

Dopravní podnik používá dispečerské systémy AUDIS a DORIS, kterými se řídí provoz autobusů resp. tramvají. Podle tvrzení dopravního podniku tyto systémy sdílení informací o poloze neumožňovaly, a potřebné úpravy by byly příliš nákladné.

Situaci komplikuje i fakt, že ke komunikaci mezi vozidly a dispečinkem se nepoužívá standardní datová síť mobilních operátorů, ale městský rádiový systém, vybudovaný na standardu TETRA.

Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme