‚Nejasné důvody odepření.‘ Pražský dopravní podnik má vysvětlit, proč tají data o poloze spojů

Zatímco jinde jsou veřejné, v Praze se lidé informace o aktuální poloze spojů MHD nedozví. Dopravní podnik je odmítl poskytnout a už od roku 2016 se kvůli tomu soudí. Přinášíme aktuální rozsudek, na jeho základě musí dopravce vysvětlovat, proč informace stále nejsou dostupné. Částečně se situace zlepší od ledna, kdy budou k dispozici údaje alespoň u autobusů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvajová zastávka (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informace o polohách autobusů budeme zveřejňovat od ledna. U tramvají ale sdílení dat vyžaduje jiný technologický systém, který momentálně testujeme. Kdy to bude, nemohu slíbit, ale budeme se pokoušet data o tramvajích zpřístupnit během příštího roku,“ uvedl za Dopravní podnik hlavního města Prahy Daniel Šabík.

Po letech před soudem pražský dopravní podnik otočil. Data o autobusech zveřejní v lednu

Číst článek

Zdůraznil, že dopravní podnik nemůže v tuto chvíli uvádět údaje o online poloze spojů, proto budou přístupné pouze informace o odjezdech autobusů ze zastávek.

Od roku 2016 se data snaží soudní cestou získat novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka, a to na základě zákona o poskytnutí informací. Městský soud v Praze nyní dopravnímu podniku nařídil, aby řádně vysvětlil, proč informace o polohách spojů doposud nepublikuje. „Důvody pro odepření poskytnutí informace se ze strany žalovaného mění,“ napsal soud v rozhodnutí.

Dopravní podnik se ale nejdříve odvolával na komplikace s dispečerskými systémy AUDIS a DORIS, které podle něj neumožňovaly sdílení informací v podobě, která by byla uživatelsky dostačující.

Data by podle podniku bylo nutné upravit a náklady vyčíslil jako příliš zatěžující. Informace o polohách vozů navíc dopravní podnik nezískává díky datovým sítím, ale rádiovým systémem, což jejich přenos podle jeho vyjádření komplikuje.

,Nejsou jasné důvody‘

Jak ale v rozsudku uvádí Městský soud v Praze; „Velmi podstatně se změnil důvod pro odepření informace od toho, který byl uveden v odůvodnění napadeného rozhodnutí. Proto v době vydání tohoto rozsudku není možné vymezit, jaké jsou skutečné důvody odepření informace.“

Dopravní podnik slibuje, že bude od příštího roku data poskytovat městskému plánovači hromadné dopravy Ropid, která v současnosti shromažďuje údaje o polohách strojů většiny dopravců, kteří patří k pražské integrované dopravě.

Městský soud v Praze nařídil v lednu 2018 zveřejnění dat, Nejvyšší správní soud ale letos v dubnu rozsudek zrušil a vrátil ho do Prahy k novému projednání. Pravomocný rozsudek pak Městský soud v Praze zveřejnil na začátku prosince letošního roku, jeho celé znění si můžete přečíst.

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme