Drábkova reforma zhorší dostupnost dávek, tvrdí Škromach

Zjednodušení systému. Boj proti šedé ekonomice. Posílení role rodiny v péči o potřebné. I takové jsou cíle reformy systému sociálních dávek, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Od příštího roku by se měly všechny dávky, které nyní obhospodařují tři instituce, vyplácet na jediném místě - úřadech práce. Zároveň se má zpřísnit kontrola jejich zneužívání. ČSSD ale namítá, že změna lidem zhorší přístup k dávkám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jak v Ozvěnách dne vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, změna systému sociálních dávek je motivována tím, že MPSV chce snížit administrativní náročnost vyplácení dávek a také zlepšit klientský přístup.

„Primárně jde o to, aby pro lidi, kteří žádají o sociální dávky, byl systém přehlednější a přívětivější. Aby na jednom místě podávali jednu žádost, aby s nimi jednal jeden úředník, aby systém byl pro ně lépe uchopitelný. Na druhou stranu se chceme zaměřit na boj proti zneužívání dávek v souvislosti s bojem proti nelegálnímu zaměstnávání,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

drábekod.mp3

Důležitá je podle ministra také kontrola zneužívání dávek. Tím, že se agenda jejich vyplácení přesune na jedno místo, budou podle něj uvolněny kapacity k tomu, aby mohla být velmi výrazně zvýšena kontrola. „Chceme důsledně kontrolovat nejen nelegální zaměstnávání, ale také chceme, aby jednotlivé žádosti byly ověřovány,“ řekl.

Systém zhorší přístup k dávkám, říká Škromach

Podle senátora ČSSD, stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha ale není co kontrolovat, protože ministr Drábek podle něj téměř všechny dávky zrušil.

„A rodiny to teď velmi těžce pocítí, například zrušením sociálního příspěvku pro nejchudší rodiny. A kroky, které nyní ministr připravuje, jsou jen zástěrkou k dalšímu omezování příjmu pro sociálně slabé, kteří se tím pádem budou dostávat hluboko pod hranici bídy,“ řekl.

Záměr, který nyní ministerstvo připravuje, není podle Škromacha snahou zjednodušit systém, ale naopak udělat jej prakticky nedostupným pro rodiny s dětmi a zdravotně postižené.

Převedení některé agendy z obcí na stát

Škromach také kritizoval převedení některé agendy z obcí na stát. „Pan ministr bude potřebovat další úředníky na úřadech práce, protože agendu nepřevezmou se stávajícím stavem, a to bude znamenat další omezení dostupnosti v sociálním zajištění pro ty nejpotřebnější,“ uvedl.

S tím ale nesouhlasí ministr Drábek. Připomněl, že dnes existuje 18 různých typů dávek, které se musí jednotlivě zpracovávat, což je podle něj nadměrné administrativní zatížení.

„Pokud pan Škromach mluví o tom, že systém bude nedostupný, je to naopak - je nedostupný teď. Například zdravotně postižení občané musí o dávky žádat na třech různých pracovištích a my chceme, aby to bylo na jednom místě,“ uvedl.

Katka Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme