Drábkův reformní balík prošel ve sněmovně 1. čtením

Hlasy koalice schválila poslanecká sněmovna v prvním čtení reformní zákony z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Mění se v nich systém vyplácení sociálních dávek, sjednocuje příspěvek na rodičovskou dovolenou nebo přitvrzují podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti. Opozice reformní zákony odmítá jako asociální, na jejich zamítnutí ale nemá sílu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Zdravotně postižení by měli čerpat jen dvě dávky: měsíčně vyplácený příspěvek na mobilitu a jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcky. Opozice tvrdí, že se zdravotně postiženým výrazně sníží životní úroveň. Drábek to odmítá:

„To je naprostý nesmysl. Naopak cílem reforem je lépe, efektivněji rozdělovat pomoc osobám se zdravotním postižením. Celkový objem prostředků se nesníží, naopak se mírně zvýší. Úspory budou dosaženy na straně administrativních nákladů, ale to, že lépe zacílíme prostředky směrem ke zdravotně postiženým, přispěje ke zlepšení jejich životní pozice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Drábek obhajuje změny pro zdravotně postižené

Velmi citlivým bodem je nové posuzování zdravotního stavu, který by podle zástupců zdravotně postižených mohl některé z nich o tyto dávky připravit. „Naopak, je zapotřebí rozlišovat,“ nesouhlasí poslankyně za ODS a členka sněmovního výboru pro sociální politiku Lenka Kohoutová.

„Při posuzování příspěvku na péči systém nejde přímo za člověkem, nedochází k dobrému sociálnímu šetření. My chceme přejít od 1. 1. 2013 k mezinárodní klasifikaci, používané ve všech státech mimo Afriky. Systém přijímají i další organizace a bude to propojené.“

Do té doby je podle ní nutné podívat se ještě na diagnózy týkající se psychiatrických a psychických onemocnění, například u dětí s autismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Sklenák z ČSSD vysvětluje, v čem bude systém vyplácení dávek slabší

Minimální práce 20 hodin týdně

Druhá část sociální reformy se týká podpory v hmotné nouzi. Podle ministra Drábka má novela zvýšit motivaci lidí pracovat. Podle Kohoutové je cílem, aby minimální práce mohla být 20 hodin týdně, aby se tudíž skutečně nevyplatilo nepracovat.

„Chceme udělat maximum pro to, abychom surfaře na vlně sociálních dávek naučili pracovat,“ vysvětluje.

Jeden z reformních zákonů navrhuje, aby si pro sociální dávky lidé chodili jen na jedno místo – na úřad práce. To se nelíbí členovi sněmovního výboru pro sociální politiku Romanu Sklenákovi z ČSSD.

„V tuto chvíli činí sociální práci lidé na obcích. Pokud si člověk přijde pro dávky, kompetentní a vzdělaný pracovník s příjemcem dávek pracuje tak, aby mu pomohl najít si zaměstnání. Úřady práce budou jen vyplácet dávky a sociální práci dělat nebudou,“ tvrdí.

Stejné výhrady má i poslankyně za ODS Ivana Řápková: „Pokud obce nebudou moci zasahovat do výplaty dávek, odtrhne se důležitá sociální práce, která doprovázela rozhodování o dávkách. Pakliže by mělo dojít k převodu kompetencí na úřady práce, chceme, aby byla zajištěna sociální práce, jak ji dosud vykonávaly obce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) a senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) debatují ve Stalo se dnes o jednotlivých bodech reformy

„Je důležité, aby obce nadále posuzovaly a rozhodovaly, ale na tom, že bude jedno centrální místo, nevidím žádný problém,“ obhajuje změnu Kohoutová.

Novinkou v zákonu o hmotné nouzi je zkrácení výplaty doplatku na bydlení na 84 měsíců. To se však nebude týkat lidí nad 65 let a bytů zvláštního určení, například bezbariérových bytů.

„Život je delší než 7 let a tyto příspěvky se vztahují na lidi, kteří pracují, ale díky minimální mzdě, kterou vláda pět let nevalorizovala, mají tak nízké příjmy, že nejsou schopni rodinu uživit,“ kritizuje návrh senátor za ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Sjednocení rodičovské dovolené

Norma také sjednocuje výši vyplaceného příspěvku během dvou, tří a čtyřleté rodičovské dovolené, a to na maximální výši 220 tisíc korun. Komunistický poslanec Stanislav Grospič se obává, že změny v rodičovské mohou odradit mladé lidi od zakládaní rodiny.

„Určitě to není opatření, které by bylo propopulační, které by mělo zvrátit demografickou křivku. Ta je jedním z argumentů vůči důchodové reformě,“ podotýká.

Koalice může podle Škromacha počítat s tím, že obě novely vrátí Senát, kde má ČSSD většinu, do Sněmovny. „Určitě budeme hledat věcné řešení jako teď u malé důchodové reformy. Ale těžko se hledá řešení, když není ochota vlády o těchto věcech jednat s opozicí. Životnost těchto změn bude zřejmě jen do příštích voleb,“ předpovídá.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Jan Richter, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme