Drábová jako tvář STAN. Kampaň vede ve volném čase, zdůrazňuje Gazdík

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je tváří předvolební kampaně Starostů a nezávislých (STAN). Hospodářské noviny ale upozorňují na kolizi v české legislativě – podle služebního zákona sice Drábová jako vysoce postavená úřednice v krajských volbách kandidovat smí, podle volebního zákona však nesmí získat mandát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová | Foto: Filip Jandourek

Dana Drábová bude podle Hospodářských novin dvojkou na kandidátce hnutí ve Středočeském kraji.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že hnutí má k dispozici právní analýzy, podle nichž Drábové v případě volebního úspěchu nic nebrání, aby získala mandát.

„V zákonodárství platí, že pokud jsou zákony v kolizi, má přednost novější zákon, ve kterém zákonodárci jasně vyjádřili svou vůli a který se přímo vztahuje na státní úředníky, a to je zákon o státní službě, který jasně říká, že člena zastupitelstva územně samosprávného celku, který je ve výkonu funkce dlouhodobě uvolněn, nelze přijmout do služebního poměru,“ vysvětluje Gazdík a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Drábová je tváří předvolební kampaně Starostů a nezávislých. Předseda hnutí Petr Gazdík v tom nevidí problém

„Tudíž Dana Drábová nesmí být uvolněnou zastupitelkou. Dana Drábová ale říká dlouhodobě, že nechce být hejtmankou, ani radní, ani uvolněnou zastupitelkou, ale že chce být řadovou zastupitelkou tak, aby mohla promluvit do rozvoje Středočeského kraje.“

Dodal, že Drábová už se kvůli tomu několikrát sešla s takzvaným superúředníkem a že předvolební mítinky absolvuje ve svém volném čase nebo v rámci dovolené. Nikde v kampani prý také neuvádí, že je ředitelkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Podobný problém navíc podle Gazdíka nemá jenom Drábová. „Do krajských voleb kandidují i náměstci nebo náměstkyně ministrů a další vysocí státní úředníci. Další tisíce státních úředníků jsou členy zastupitelstev obcí nebo měst. Takže my teď paradoxně nastavujeme to, jak to bude vypadat,“ upozorňuje.

Vyřešit tříštění zákonů by prý mohl takzvaný volební kodex, o kterém se uvažovalo už před lety. „Toto je přesně podnět pro nás zákonodárce, že takovým volebním kodexem bychom se měli zabývat. Ne kvůli Daně Drábové, ale obecně kvůli dalším tisícům zastupitelů,“ myslí si Gazdík.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme