Drábová rezignuje na funkci středočeské zastupitelky, oznámil Chovanec

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová končí ve Středočeském zastupitelstvu. Na svůj mandát rezignuje, oznámil po jednání s ní ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec tvrdil, že funkce Drábové jsou podle posudků ministerstva vnitra neslučitelné. S tím hnutí Starostové a nezávislí, za které Drábová kandidovala, nesouhlasilo.

Praha (Aktualizováno: 13:17 30. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová | Foto: Filip Jandourek

Drábová usedla v krajském zastupitelstvu po loňských volbách, v nichž získala nejvíc preferenčních hlasů. Ovšem podle ministerstva to bylo neslučitelné s její prací. Drábová však mandát složit nechtěla.

Nyní situaci vnitro řešilo ve správním řízení a čekalo se, že vysloví zánik mandátu. Chovanec však oznámil, že se po tříměsíčním jednání našla dohoda, na jejímž základě Drábová z funkce odstoupí a politici na oplátku změní zákon. „Naším společným zájmem je odstranit určité vady a nejasnosti v právním řádu," řekl Chovanec. S Gazdíkem připravili změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli.

Oba politici doufají, že se podaří změnu prosadit ještě do podzimních voleb. Pokud by se to nepodařilo, tak ČSSD a STAN podle Gazdíka budou změnu prosazovat i v novém složení sněmovny. „Dosáhneme tím toho, že zákony budou v souladu," řekl Gazdík.

Dana Drábová se vzdá mandátu středočeské zastupitelky, oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po jednání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. | Foto: Pavla Firbacherová | Zdroj: Český rozhlas

Chovanec poděkoval Drábové za to, že svou rezignací pomůže odblokovat současnou situaci. Drábová dohodu označila za rozumný kompromis. Uvedla také, že je ráda, že dohoda pomůže vyřešit situaci do budoucna. „Já bych ráda přispěla k tomu, aby se legislativa sjednotila. Takže jsem dlouhou dobu, promiňte mi ten výraz, na tom mandátu seděla a snažila jsem se dospět k řešení, které by pro ty, kteří přijdou po mně, tu situaci vyjasnilo," řekla Radiožurnálu Drábová.

„Já jsem vlastně svého cíle dosáhla, i když bych krajskou zastupitelkou byla ráda," uvedla Drábová.

Dodala, že bude se zájmem sledovat, jak politici s dohodou naloží. „S panem ministrem jsme si podali ruku a podané ruce já věřím," řekla Drábová. „Myslím, že je dobře, že se do politiky vrací politika podané ruky," reagoval Gazdík.

Středočeští zastupitelé měli předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zbavit 7. března mandátu. Nestalo se tak a ministr požádal o svolání mimořádného jednání zastupitelů, kteří ale opět odmítli Drábovou postu zastupitelky zbavit.

Pavla Firbacherová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme