Drahoš pro svou kandidaturu na prezidenta získal 142 tisíc podpisů. Archy předal ministerstvu

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš pro svou kandidaturu na prezidenta získal přes 142 000 podpisů občanů. Kandidaturu v pátek odevzdal na ministerstvu vnitra. Drahoš řekl, že sebral více než 157 000 podpisů, část z nich jeho tým kvůli nesrovnalostem vyřadil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš přinesl na ministerstvo vnitra podpisové archy. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Jdu do kandidatury s plným nasazením. Chci sloužit této zemi, chci dát funkci do služeb této země. Musíme všichni zabojovat nejen za tuto republiku, ale i za lepší Evropu a bezpečnější Evropu. Jsem přesvědčen, že náš hlas bude slyšet, že bychom měli být tam, kde se rozhoduje. Jsem přesvědčen, že bezpečnost republiky můžeme zajistit jenom pomocí našich dosavadních spojenců,“ řekl Drahoš při předávání podpisů.

Velké strany couvají od vlastních prezidentských kandidátů. Starostové podpoří Drahoše

Číst článek

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50 000 podpisů se podařilo sesbírat také současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Podrobnosti chtějí jeho spolupracovníci sdělit na pondělní tiskové konferenci.

Další uchazeči se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval v minulosti bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl. ČTK ve čtvrtek sdělil, že ale pravděpodobně kandidovat nebude. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50 000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme