Dráhy zatím předvánoční nápor cestujících zvládají

Dnes zřejmě vrcholí nejen předvánoční přípravy, ale velmi živo je také na železnici. Tisíce lidí se chtějí před svátky včas dostat domů, z velkých měst odjíždějí ve velkém třeba studenti a nebo ti, co přišli za prací. Na nastávající svátky zareagovaly České dráhy posílením spojů. Před Vánoci stoupla kapacita míst ve vagonech o devět tisíc a vyjíždějí i některé posilové vlaky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlakové soupravy | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Posílili jsme například dálkové spoje směrem z Prahy do Bohumína, Zlína, Vsetína, Plzně, Českých Budějovic. Ale posilovaly se i vlaky mezi krajskými městy, mezi Českými Budějovicemi a Plzní, Brnem a Jihlavou nebo mezi Brnem a Bohumínem,“ přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Nejvytíženější tratě v předvánočním období jsou podle ní z Prahy směrem na Moravu. „Olomouc, Ostrava či Brno. Hodně cestujících zaznamenáváme také třeba na tratích mezi Plzní a Českými Budějovicemi či Jihlavou a Brnem, kde jezdí přímé rychlíky,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předvánočním a vánočním provozu Českých drah jsme v Odpoledním Radiožurnálu hovořili s mluvčí ČD Radkou Pistoriusovou.

České dráhy podle Pitoriusové myslí také na Slováky, kteří žijí v České republice, a kteří také ve velkém cestují na Vánoce domů. „Na Slovensko jsme do spojů také přidávali vagóny. Posilové vozy se objevily v expresech, které jezdí mezi Prahou a Žilinou, Košicemi nebo Bratislavou. A vypravili jsem i speciální pár expresů, který nese název Hradčany,“ upřesnila.

Co se týče provozu na železnici na Štědrý den, jezdí se podle ní jako ve svátek. A zhruba mezi 18 a 19 hodinou se provoz na většině regionálních tratích zastaví a utlumen je také u některých dálkových vlaků. „Výjimkou jsou pouze mezinárodní noční rychlíky a vlaky EuroNight do Německa, Polska a na Slovensko, které jedou bez omezení,“ doplnila.

Dnes odpoledne byl podle ní provoz na železnici plynulý. „Nemáme žádné zprávy, že by byly přetížené spoje a jezdí se podle jízdních řádů. Cestujících je samozřejmě víc než normálně, tak se dají očekávat fronty u pokladen,“ dodala mluvčí.

Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme