Dražba majetku Rokytnice nad Jizerou skončila

Téměř 72 400 000 korun vynesla dražba majetku zadlužené Rokytnice nad Jizerou. Úterním prodejem posledních 12 pozemků skončily naplánované nedobrovolné veřejné aukce. Jejich výtěžek ale nepokryje ani pětinu z obecního dluhu, který dosahuje 400 milionů. Dražbu nařídila Česká konsolidační agentura, protože Rokytnice nebyla dlouhodobě schopná své dluhy splácet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rokytnice nad Jizerou | Foto: Radek Petrášek

Rokytnice nad Jizerou přišla o 48 pozemků a 21 domů - mimo jiné o byty, ubytovnu, Technické služby, garáže a velmi výnosné centrální parkoviště u lyžařských vleků. Výrazně se tak snížily možné příjmy obce. Zbývá ale zaplatit více jak 4/5 z celkového 400 milionového dluhu - z čeho? to netuší ani starosta Rokytnice Stanislav Šedý. "To je na tom to smutný, že ten výtěžek nepokryje v podstatě ani úroky jednoho roku."

Až polovinu dluhu by ale mohl smazat prodej sedačkové lanovky na Lysou horu. Jak potvrdil mluvčí věřitele - tedy České konsolidační agentury - Jiří Pekárek, v tomto případě se ale veřejná dražba zřejmě konat nebude. "Konsolidační agentura momentálně vede jednání s městem a Spartakem o umoření části dluhu za lanovku, které spočívá v tom, že město prodá lanovou dráhu tělovýchovné jednotě Spartak."

Dosavadní veřejné aukce přitom vynesly mnohem více peněz, než se předpokládalo. "To, že se částka dosažená vydražením vyšplhá až na těch více než 72 milionů, to je skutečně nad veškerá očekávání," říká licitátor aukcí Libor Nevšímal.

Rokytnice nad Jizerou je zatím první obcí, jejíž potíže se splácením dluhů řeší nedobrovolný prodej majetku. O oprávněnosti dražeb ještě rozhodne soud. Na něj se obrátili rokytničtí zastupitelé, kteří postup Konsolidační agentury považují za nezákonný.

Rokytnice se zadlužila počátkem devadesátých let při rozsáhlých investičních akcích. Město si půjčilo peníze na stavbu lanovky a čističky odpadních vod. Vydalo také emisi obecních obligací za 120 miliónů korun na stavbu bytů, restaurací a obchodů.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme