Dražba ukrojila zadlužené Rokytnici další majetek

O další majetek přišla v nedobrovolné dražbě zadlužená Rokytnice nad Jizerou. Za největší sumu bylo vydraženo lukrativní rokytnické parkoviště. Sdružení tamních podnikatelů ho získalo za téměř 10 milionů korun. Přestože celkem už dražba vynesla zhruba 60 milionů, její výtěžek v žádném případě nepokryje dlužnou částku. Česká konsolidační agentura totiž po horském městečku vymáhá i s úroky 400 milionů korun, které obec nesplácí za úvěry na stavbu lanovky, čističky a dalších objektů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rokytnice nad Jizerou

Podle Libora Nevšímala z aukční síně Naxos byl zájem o aukce nevídaný. "Bylo vydraženo téměř za pětinásobek té ceny, která byla určena za nejnižší podání." Pozemky nejvíce kupovali sami obyvatelé Rokytnice. Vydražilo se všech 13 pozemků za celkovou cenu téměř 12,2 miliónu korun a zúčastnilo se 88 lidí.

Za bezmála 10 miliónů korun se v nedobrovolné dražbě prodalo například hlavní parkoviště v Rokytnici nad Jizerou. Obec tak přišla o další důležitý zdroj svých příjmů. Útěchou může být zastupitelům to, že pozemek získalo sdružení rokytnických podnikatelů.

Podle jednoho z nich Vladimíra Svatého neplánují noví vlastníci v nejbližších letech na dnešním parkovišti žádné změny. "To parkoviště může být v pronájmu, jako to je do dnešního dne. To znamená firma Rotes to měla do dnešního dne v pronájmu, pravděpodobně to bude mít nadále. Je potřeba to parkoviště zachovat pro zimní středisko Lysá hora, protože to je stěžejní věc pro celou Rokytnici, protože jedině lyžování může přilákat do Rokytnice co nejvíc hostů."

Místní lidé pochopitelně neskrývají obavy o další osud obce. "Můj názor je ten, že převratné změny v Rokytnici asi nenastanou. Největší problém asi bude s tím, jak byly vydraženy bytové domy. Je pravděpodobné, že mnozí vydražitelé se budou chovat korektně a v podstatě se s nájemníky dohodnou na jejich dalším spokojeném žití. Otázka je, že někdy jistě nastanou problémy a ty bude muset jak nabyvatel, tak město řešit," odhadl na co se mají obyvatelé Rokytnice připravit místostarosta Miroš Hanč.

Rokytnice se zadlužila v první polovině devadesátých let, kdy si obec půjčila na stavbu čistírny odpadních vod a na vybudování lanovky. Dluh horského městečka teď dosahuje 400 milionů korun. Už teď je tedy jasné, že výtěžek na splacení dluhu stačit nebude. Čím tedy bude město splácet po červnových dražbách? "Výtěžek bude kolem padesáti šedesáti miliónů a druhá část je splátka lanovky, ta je druhou polovinou dluhu, a ta je součástí toho, že se taky prodává a o to se taky sníží celkové zadlužení města," vysvětluje Miroš Hanč.

Rokytnická radnice je přesvědčena, že dražbou byl porušen zákon o obcích, a podala proto Krajskému soudu v Hradci Králové návrh na pozastavení dražby. Podle zákona mají zvolené orgány obce povinnost spravovat majetek města. Zastupitelstvo jako nejvyšší orgán ale podle Hanče neodsouhlasilo, že majetek může být prodán. "Stále ještě doufáme, že v některých krocích bude tato dražba prohlášena za neplatnou. Tím pádem bude moci dojít k vrácení do původního stavu. To, co je dneska vybráno do té dražby, to by asi mělo být konečné. Otázka dalšího řešení je otázka jednání s Konsolidační agenturou a ministerstvem," doufá starosta. Česká konsolidační agentura ale na dražbách nic špatného nevidí.

Krajský soud v Hradci Králové chce nyní po pražském Vrchním soudu, aby určil, zda mu kauza vůbec přísluší. Starosta Rokytnice Stanislav Šedý proto nepředpokládá, že soud stihne zasáhnout. "Jak fungují naše soudy asi ne, protože při jejich zdrženlivosti to bude trvat déle, než bude dražba ukončena," řekl Šedý.

Starosta chce proto vyjednávat alespoň odpuštění alespoň dlužných úroků. "Dluh města nezpůsobíte sami, my jsme na to potřebovali souhlas ministerstva financí, potřebovali jsme na to Českou spořitelnu, která si nechala udělat odborný audit, a všichni na začátku věděli, že je to nesplatitelné, přesto tyto peníze byly spuštěny. A já dneska volám po spoluzodpovědnosti státu," prohlásil.

Deset obcí má stejné dluhy jako Rokytnice, tedy kolem 100 tisíc korun na jednoho obyvatele. Podle finančního analytika Böhm and partner Alexandera Totha by měli lidé napříště více kontrolovat hospodaření své obce. "Kdyby fungovala kontrola, taková ta primární ze strany občanů, kteří se většinou o záležitosti finanční své obce zajímají až v okamžiku, kdy se jich to bezprostředně dotýká, tak kdyby tato kontrola fungovala účinněji, tak by se pravděpodobně nestávalo, že se obce předluží a dojde k těm excesům, jejichž svědky jsme v poslední době."

Podle mluvčí Ministerstva financí Vladimíry Říhové může podobný osud potkat ještě dalších zhruba deset obcí. Stát jim ale pomoci nemůže. "Pro tuto pomoc není ani opora v zákoně ani přístup ze strany státu. Vzhledem k tomu, že obce mají velkou samosprávu a měly velkou samosprávu, investovaly a stát v této chvíli nemohl zasahovat do jejích investičních akcí. A proto ani teď, když obce mají dostát svým závazkům, stát do tohoto procesu nemůže zasáhnout."

Poslední aukce se koná 11. června. Z celkového počtu 71 položek jich zbývá do dalších dnů dražeb 37.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme