Drážní inspekce: Strojvedoucí rychlíku si uvědomil chybu a zabrzdil, nákladní vlak ale nic nevarovalo

Před tragickou srážkou dvou vlaků minulý týden v Pardubicích si strojvedoucí rychlíku RegioJet uvědomil, že projel návěst, a stihl zastavit. Strojvedoucí protijedoucího nákladního vlaku však včas zabrzdit nemohl, nic ho nevarovalo, uvedl generálního inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Při nehodě zemřely čtyři ženy, dalších 27 lidí rozvezly sanitky do nemocnic.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce prověřuje technický stav a bezpečnost vozů RegioJet

Inspekce prověřuje technický stav a bezpečnost vozů RegioJet | Foto: ČTK / Josef Vostárek | Zdroj: Profimedia

„Ten, kdo udělal chybu, tak o tom ví, kdežto ten druhý musí vyhodnotit, že se děje něco nestandardního, z toho, co vidí před sebou. Přece jen byla noc a poznat, že vlak jede ne vedle vás, ale proti vám, je o dost složitější, než když vás výhybka hodí na jinou kolej a vy to cítíte,“ řekl Kučera. Ke stejnému závěru dospěl minulý týden prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic po zhlédnutí záznamu srážky z průmyslové kamery.

Zastávka, poblíž které se srazily vlaky, bude v provozu od úterý. V pondělí pokračovalo odstraňování vozu

Číst článek

Kučera také uvedl, že vlaku RegioJet už ve stanici signalizovala návěst, že další návěstidlo bude v poloze zakazující jízdu. „Strojvedoucí se s touto informací rozjel, zvyšoval rychlost, minul návěstidlo zakazující jeho další jízdu a následně došlo ke srážce,“ uvedl generálního inspektor Drážní inspekce.

Inspekce prověřuje technický stav a bezpečnost vozů RegioJet. Podle ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře ani jeden ze strojvůdců nepřekročil povolenou dobu jízdy, oba byli dostatečně odpočatí.

Při tragické nehodě se 5. června kolem 23.00 srazily u zastávky Pardubice-centrum rychlík společnosti RegioJet a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily čtyři ženy v expresu, dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno. Všichni již byli z nemocnic propuštěni. Škody na obou soupravách a trati přesáhnou 110 milionů korun.

Policie případ prověřuje jako obecné ohrožení a shromažďuje informace. Bude potřebovat mnoho posudků, vyslechla už oba strojvůdce. Podle zjištění Drážní inspekce osobní expres minul návěstidlo zakazující jízdu a vjel do postavené cesty pro nákladní vlak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme