Dřevěná kniha bere státu kontrolu nad těžbou, říká dřevař

Vláda vzala na vědomí takzvanou Dřevěnou knihu, dlouhodobá koncepce hospodaření ve státních lesích má tedy pouze její tichý souhlas. Proti návrhu ministra Ivana Fuksy, podle kterého mají vítězné firmy dřevo pokácet, zpracovat i prodat, se ohrazují majitelé menších dřevařských firem, soukromých lesů a ekologové. Tvrdí, že uvedený způsob zakládá nebezpečí tunelování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytěžené dřevo v lese

Vytěžené dřevo v lese | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Dřevěná kniha ministra Fuksy představuje sofistikovaný koncept organizovaného okrádání státu. Hlavním nástrojem je způsob prodeje dříví ‚při pni‘, který vylučuje maximální kontrolu kvality a objemu dříví. To je zásadní. Tu totiž stanovuje bez účasti státu kupec, tedy těžební firma,“ protestuje proti koncepci prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.

Podle agrárního analytika Petra Havla je takzvaný prodej dřeva „při pni“ jediný možný proto, že státní podnik Lesy České republiky nemá kvůli privatizaci na počátku 90. let téměř žádnou infrastrukturu, kterou by mohl k prodeji dřeva použít.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne diskutovali nad Dřevěnou knihou agrární analytik Petr Havel a Zdeněk Valný z Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů

Valný oponuje tvrzením, že infrastrukturu k prodeji dřeva tvoří sítě lesních cest, které mají Lesy ČR vybudovány. Zástupce státního podniku měl na podzim loňského roku prohlásit, že by bylo třeba 2–2,5 miliardy korun na doplnění infrastruktury.

„Vzhledem k tomu, že ty cesty mají životnost třicet let, vychází z toho ročně zanedbatelná částka, kterou Lesy ČR proinvestují třeba v nesmyslných PR kampaních,“ tvrdí.

Havel: Existuje dost kontrolních nástrojů

Havel vyvrací obavy z možného tunelování českých lesů. Již dnes existují lesní hospodářské plány, lesní zákon a sankcionovat může také Inspekce životního prostředí. Dřevěná kniha podle něho zavádí několik možností kontrol ještě nad rámec současného stavu.

„Jediná možná kontrola je, aby si dříví kvalitativně i kvantitativně certifikoval stát, aby měl absolutně pod kontrolou veškerý objem produkovaného a prodáváného dřeva. Státní podnik Lesy České republiky nese odpovědnost za stav lesa a vykonává funkci odborného lesního hospodáře, nikoli těžební firma,“ vidí Valný nejúčinnější cestu.

Zároveň se obává, že revírníci Lesů ČR nemohou uhlídat kontrolu nad miliony stromů, které se v Česku ročně skácejí vzhledem k velikosti revírů, počtu revírníků a těžebních pracovišť, kde navíc práce probíhají i v noci.

„Lesníků může být samozřejmě více, ale nebudeme přistupovat na teorii, že každý podnikatel je zločinec a musí nutně něco v lese ukrást,“ říká Havel.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme