Tečka za případem vypáleného kostela v Gutech. Nejvyšší soud odmítl dovolání řidiče žhářů

Nejvyšší soud odmítl dovolání Jakuba Hurníka, jednoho ze tří mladíků odsouzených za podpálení dřevěného kostela v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku. Mimořádný opravný prostředek využil Hurník jako jediný z trojice. V případu figuroval jako řidič, druhé dva mladíky ke kostelu dovezl. Má si odpykat osm let ve vězení.

Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár dřevěného kostela v Třinci | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění nezpřístupnil, nemá potvrzeno doručení všem účastníkům řízení. Mluvčí Krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová však řekla, že dovolání bylo odmítnuto.

Kostel Božího Těla z 16. století byl národní kulturní památkou. Shořel předloni v srpnu. Oheň způsobil škodu přesahující 20 milionů korun, historická škoda je ale podle odborníků nevyčíslitelná.

Požár kostela v Gutech bude řešit Nejvyšší soud. Jeden z odsouzených mladíků podal dovolání

Číst článek

Replika kostela

V místě vyroste replika kostela. Ostravsko-opavské biskupství by s její výstavbou rádo začalo ještě během léta, nejlépe v srpnu. „Pořád se ale ještě řeší administrativa,“ řekl ve středu vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

K dispozici totiž zatím nejsou všechna potřebná povolení. „Není to bohužel ještě dotažené do konce, snažíme se a chceme, aby se to začalo v srpnu stavět,“ uvedl Kotásek. Podle něj je už připravena firma i potřebný materiál.

Podle předpokladů by výstavba repliky mohla stát přibližně 20 milionů korun, další peníze budou nutné na vnitřní vybavení. „Hrubá stavba vyjde zhruba na 20 milionů. Návrh interiéru ještě vzniká, tam bude záležet na tom, co všechno v tom kostele z toho vybavení bude,“ doplnil Kotásek.

Náklady na výstavbu by biskupství mělo pokrýt z pojistky, ale i z peněz z veřejné sbírky vyhlášené městem nebo získaných od dárců. Podle Kotáska to aktuálně vypadá, že by tyto peníze na vybudování repliky měly stačit.

Hořící kostel si natáčeli

Krajský soud loni v červnu potrestal tři mladé muže za jeho zapálení vězením na tři a půl, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal za obecné ohrožení Jan Bortel, který akci podle rozsudku vymyslel. Jeden z odsouzených byl v době činu mladistvý, proto má mírnější trest.

Mladící koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Když se u kostela ujistili, že na místě nikdo není, sedmnáctiletý chlapec tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté vylil na ně a kolem nich a škrtl zapalovačem. Mobilním telefonem si pak natáčeli, jak památka hoří.

Hurník zůstal v autě. U soudu tvrdil, že své známé na místo dovezl, ale že nepředpokládal, že kostel opravdu zapálí. Soud mu to neuvěřil. Řidič prý dvojici po činu nadával, ale pak od nich vzal 4000 korun za pomoc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme