Dřevo z Lán tajně putuje i do Číny. Hrad tvrdí, že jeho využití nesleduje a chrání obchodní tajemství

Dřevo vytěžené v Lánské oboře podle Hospodářských novin a Aktuálně.cz utajeně putuje do Číny. Redakce to zjistily od některých odběratelů. Obchody na přímý dotaz připustil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je stíhán za tajný vývoz kamene. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale Lány dohodu s žádnou čínskou firmou nemají.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní správa Lány je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky, kromě obory se stará o přilehlé lesy i polnosti

Smlouvy o prodeji dřeva z Lánské obory do Číny nejsou v registru dohledatelné | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Smlouva je a je samozřejmě zveřejněna v souladu s platnou legislativou. Více pro vás nemůžu udělat,“ napsal Balák v SMS Hospodářským novinám a Aktuálně.cz. Odmítl ale říct, přes koho dřevo z Lán do Číny putuje a kolik ho do země prodal.

Zeman koupil v Lánech od místního podnikatele pozemek. Jeho dcera za 14 dní získala hradní zakázku

Číst článek

Hospodářské noviny tvrdí, že v registru smluv takové informace nejsou dohledatelné. Třeba podle právníka protikorupčního sdružení Rekonstrukce státu Lukáše Krause jsou tak obchody s hradním majetkem netransparentní a protizákonné.

„Pokud Lesní správa Lány nezveřejňuje celkovou cenu, smlouvy jsou dle zákona neplatné,“ řekl Kraus.

Hrad spekulace o nezákonnosti smluv odmítá. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana řekl, že Lesní správa Lány nesleduje využití dřeva u jednotlivých odběratelů. „Odmítáme spekulaci o nezákonnosti smluv. Lesní správa Lány je podle zákona povinna chránit obchodní tajemství, které takto druhá strana označí. Máme tedy za to, že postupujeme podle zákona,“ uvedl mluvčí Ovčáček.

Podle Krause jde však o nepříliš povedenou argumentaci. „To je velmi podezřelé. Je možné, že jde pouze o kličku, jak se lesní správa snaží vyhnout požadavkům zákona. Tato klička ale vůbec není dokonalá. Obchodním tajemstvím v tomto případě dle zákona nemůže být celková cena prodávaného dřeva, ale pouze jeho objem anebo kalkulace jednotkové ceny,“ upřesnil.

Petříčkovi už neradí exředitel protokolu Hradu Sklenář. Důvodem jsou vazby na čínskou firmu

Číst článek

Podle dostupných smluv dřevo od Lesní správy Lány ve velkém nakupuje například pražská firma Wood Hunt, s Hradem má celkem 19 smluv. Ta nemá webové stránky a nedodržuje zákonnou povinnost vkládat účetní závěrky do veřejného rejstříku.

Společnost je napsaná na Ivonu Bognerovou, která provozuje kadeřnictví v jihomoravských Hostěradicích. Žena s redakcí mluvit nechtěla. „Vy tady voláváte lidem ve vesnici. Nebudu se o tom bavit,“ reagovala na dotazy. 

Hospodářským novinám se posléze ozval muž, který tvrdil, že je bratrem Bognerové a že firma Wood Hunt ve skutečnosti patří jemu. Muž byl dříve zaměstnancem dřevařské společnosti, která je dalším velkým odběratelem lánského dřeva. Taky u těchto kontraktů podle deníku není uvedena cena ani prodané množství.

vvr, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme