Dril versus samostatnost. V matematice jsou na tom maturanti lépe s naučenými postupy

Středoškoláci letos v maturitních písemných testech obstáli třeba v úlohách na čtenářskou dovednost. Podle iniciativy 'Maturitní data - odtajněno' jim naopak nešly příklady, které ověřují základy matematického uvažování. Vyplývá to z výsledků maturitních testů, které na žádost iniciativy zveřejnilo ministerstvo školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Konkrétně třeba v češtině dopadly dobře úlohy na porozumění textu, říká zakladatel iniciativy Maturitní data - odtajněno Oldřich Botlík: „Z hlediska vnímání toho, co si přečetli, si myslím, že úlohy dopadly relativně velmi dobře.“

V matematice zase měli studenti dobré výsledky z příkladů, u kterých mohli prokázat, že mají dobře naučený postup, jak úlohu vypočítat. Třeba u logaritmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maturanti z matematiky měli problém s praktickými úlohami, informuje Pavla Lioliasová

Absence matematického uvažování

Současně však v matematice podle zveřejněných dat prý studenti neumí vyřešit příklady, u kterých musí ovládat základy matematického uvažování. Podle Oldřicha Botlíka je to tím, že se v Česku matematika nevyučuje dobře. Upozorňuje ale na to, že ještě nemá k dispozici kompletní data.

„Ono je těžko na základě souhrnných dat mluvit o tom, jak se kde vyučuje. Na to jsou data příliš souhrnná,“ dodal zakladatel iniciativy Maturitní data - odtajněno Oldřich Botlík.

Aby se z výsledků maturit dalo zjistit víc, bylo by potřeba zveřejnit takzvaná anonymizovaná data. Jde vlastně o kompletní výsledky každého maturanta, jen jsou z nich odstraněny osobní údaje středoškoláků nebo údaje o škole.

Náměstek ministryně školství Václav Pícl už dříve řekl, že zveřejnění takových dat by ale mohlo být problematické.

A to v případech, které by mohly vést například přes určení pohlaví nebo školy k identifikaci žáka. „Samozřejmě taková data poskytovat nemůžeme,“ uvedl.

Právě o podrobnější data ale teď iniciativa Maturitní data - odtajněno chce usilovat. Třeba i proto, aby se dalo zjistit, co opravdu umí gymnazisté nebo v čem jsou úspěšnější chlapci a v čem děvčata.

Se zveřejněním výsledků ale nesouhlasí třeba Jiří Zíka - ředitel Cermatu, který maturitní testy organizuje. Podle něj se v zahraničí výsledky maturitních testů nezveřejňují.

mkp, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme