Dril versus samostatnost. V matematice jsou na tom maturanti lépe s naučenými postupy

Středoškoláci letos v maturitních písemných testech obstáli třeba v úlohách na čtenářskou dovednost. Podle iniciativy 'Maturitní data - odtajněno' jim naopak nešly příklady, které ověřují základy matematického uvažování. Vyplývá to z výsledků maturitních testů, které na žádost iniciativy zveřejnilo ministerstvo školství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto)

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Konkrétně třeba v češtině dopadly dobře úlohy na porozumění textu, říká zakladatel iniciativy Maturitní data - odtajněno Oldřich Botlík: „Z hlediska vnímání toho, co si přečetli, si myslím, že úlohy dopadly relativně velmi dobře.“

V matematice zase měli studenti dobré výsledky z příkladů, u kterých mohli prokázat, že mají dobře naučený postup, jak úlohu vypočítat. Třeba u logaritmů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maturanti z matematiky měli problém s praktickými úlohami, informuje Pavla Lioliasová

Absence matematického uvažování

Současně však v matematice podle zveřejněných dat prý studenti neumí vyřešit příklady, u kterých musí ovládat základy matematického uvažování. Podle Oldřicha Botlíka je to tím, že se v Česku matematika nevyučuje dobře. Upozorňuje ale na to, že ještě nemá k dispozici kompletní data.

„Ono je těžko na základě souhrnných dat mluvit o tom, jak se kde vyučuje. Na to jsou data příliš souhrnná,“ dodal zakladatel iniciativy Maturitní data - odtajněno Oldřich Botlík.

Aby se z výsledků maturit dalo zjistit víc, bylo by potřeba zveřejnit takzvaná anonymizovaná data. Jde vlastně o kompletní výsledky každého maturanta, jen jsou z nich odstraněny osobní údaje středoškoláků nebo údaje o škole.

Náměstek ministryně školství Václav Pícl už dříve řekl, že zveřejnění takových dat by ale mohlo být problematické.

A to v případech, které by mohly vést například přes určení pohlaví nebo školy k identifikaci žáka. „Samozřejmě taková data poskytovat nemůžeme,“ uvedl.

Právě o podrobnější data ale teď iniciativa Maturitní data - odtajněno chce usilovat. Třeba i proto, aby se dalo zjistit, co opravdu umí gymnazisté nebo v čem jsou úspěšnější chlapci a v čem děvčata.

Se zveřejněním výsledků ale nesouhlasí třeba Jiří Zíka - ředitel Cermatu, který maturitní testy organizuje. Podle něj se v zahraničí výsledky maturitních testů nezveřejňují.

mkp, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme