Dříve osvobozená majitelka growshopu je definitivně vinna. Musí zaplatit pokutu, přijde o zboží

Jako jedna z mála aktérek obří razie proti growshopům skončila bez trestu. Dlouho se ale neradovala. Majitelka dvou obchodů Renata Zoubelová je po zásahu Nejvyššího soudu s konečnou platností vinna z šíření toxikomanie. Podnikatelka musí zaplatit 12 000 korun, jinak půjde na 120 dnů do vězení. Přijde také o majetek zabavený policií.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Levický a Renata Zoubelová

Martin Levický a Renata Zoubelová | Foto: printscreen Facebooku

Prvoinstanční i odvolací soud nejdříve Zoubelovou zprostil obžaloby, proti čemuž však nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání.

Nejvyšší soud mu vyhověl a případ vrátil na začátek - Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten letos v únoru verdikt přehodnotil a ženu potrestal pokutou 12 000 korun a propadnutím majetku.

Proti tomu se odvolal státní zástupce, a tak 10. května případ již podruhé zamířil k odvolací instanci - Městskému soudu v Praze.

„Městský soud zamítl odvolání státního zástupce, tedy potvrdil rozsudek odvodního soudu a rozsudek je pravomocný,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Případ tak definitivně končí. V úvahu sice ještě přichází dovolání k Nejvyššímu soudu, ale tento krok zastupitelství nechystá.

Všechno špatně. Nejvyšší soud ostře zkritizoval podřízené kvůli osvobození majitelky growshopů

Číst článek

'Pro nás případ skončil'

„Pro nás ten případ skončil, protože naší odvolací instancí bylo konstatováno, že není důvod k podání dovolání," potvrdil serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Kamil Švec.

A dovolání nepodala ani sama Zoubelová, jak potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Vedle pokuty podnikatelku soudy potrestaly propadnutím části zboží, které jí policie zabavila - semínek konopí, návody na pěstování rostlin, věci sloužící k zasílání zboží zákazníkům jako obaly či poštovní známky nebo kuřácké a vaporizační potřeby a letáky.

„Soud uložil trest propadnutí věci, a to věcí o kterých je soud přesvědčen, že jich bylo užito k spáchání trestného činu nebo které byly k spáchání trestného činu určeny,“ upřesnila Pröllerová.

Kauza Zoubelové je jednou z mnoha, které odstartovaly na podzim 2013 po razii protidrogové policie proti growshopům. Jenže zatímco ostatní odešli od soudů povětšinou s podmínkami, majitelka dvou obchodů v Praze a Jičíně zůstala bez trestu.

Podle obžaloby totiž growshopy nabízely ucelený řetězec pomůcek, který vedl k pěstování rostlin konopí s vysokým obsahem THC. A dále: obchody zneužívání marihuany podněcovaly a popularizovaly různými propagačními materiály.

Případ, do něhož zasáhl šéfžalobce Zeman

Policie zasáhla proti growshopům na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu z roku 2012, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé jednoho květinářství. Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie. Většina pravomocných rozsudků skončila podmíněnými tresty, Zoubelovou však loni v listopadu osvobodil Obvodní soud pro Prahu 2, odvolací Městský soud v Praze pak letos v únoru verdikt potvrdil. Proti pravomocnému verdiktu však podal v dubnu 2016 dovolání Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V říjnu pak Nejvyšší soud Zemanovi vyhověl, oba rozsudky zrušil a případ vrátil na začátek.

Kritika policie

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Hana Chaloupková však loni na podzim konstatovala, že u Zoubelové nejsou pro nic takového důkazy. Navíc práci policie zkritizovala.

„Stát growshopy dlouhou dobu toleroval. Byly opakovaně kontrolovány i na festivalech. Nikdy nebyly upozorněny, že tím, co dělají, překračují zákon. Jeden den to není trestné, druhý už ano. Pokud se tváříme, že jsme nějaký stát, tak takový přístup možný není,“ uvedla například a obžalobu smetla.

Odvolací městský soud jí dal zapravdu a zproštění obžaloby potvrdil.

Dovoláním ale do sledované kauzy zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něhož Zoubelová toxikomanii šířila. „Musela být nejméně srozuměna s tím, že její činnost směřuje k podpoře produkce konopí právě pro jeho specifické psychoaktivní účinky,“ argumentoval například šéfžalobce.

A Nejvyšší soud ho vyslyšel, ovšem práci podřízených instancí naopak kompletně rozcupoval. "Svou činností vybočily z ústavně vyžadovaného rámce předvídatelnosti a spravedlivého procesu," nebral si servítky, když případ vracel Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

Soudkyně nakonec musela otočit

Při novém rozhodování tak měla soudkyně Chaloupková značně zúžený manévrovací prostor, a i když podle deníku Právo v novém rozsudku polemizovala, Zoubelovou nakonec uznala vinnou.

„Obžalovaná věděla, že svým jednáním může podnítit u osob, které se setkaly s nabídkou jejích kamenných i internetových obchodů, zájem o vypěstování konopí s obsahem THC a následnou úpravu a konzumaci drogy,“ píše ve verdiktu Chaloupková.

Tvrdší majetkový postih soudkyně nevolila i kvůli tomu, že podnikatelka stále dluží za zboží zabavené policii. Její přítel krátce po prvním osvobozujícím rozsudku uvedl, že se jedná o věci v hodnotě šest milionů korun.   

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme