Drobil popírá, že by zasahoval do vyšetřování své kauzy

Místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil odmítá, že by se pokusil ovlivnit státní zástupkyni Janu Hercegovou, aby zasáhla ve prospěch politika při vyšetřování jeho kauzy. Podle týdeníku Respekt měla žalobkyně v tomto smyslu instruovat svou podřízenou. Drobil tvrdí, že Hercegovou vůbec nezná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Drobil, místopředseda ODS | Foto: Filip Jandourek

Respekt přinesl informaci, podle které měla městská státní zástupkyně Jana Hercegová tlačit na svou podřízenou Šárku Pokornou z obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, aby se korupční kauzu na Státní fondu životního prostředí, spojenou se jménem Pavla Drobila (ODS), nesnažila vyšetřit.

V dopise, který mají novináři k dispozici, se Hercegová dokonce odvolává na interní dokument číslo 1439, který žalobkyni upozorňuje, že toto doporučení nelze obejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda OSD Pavel Drobil se k informacím o údajném ovlivňování své kauzy vyjádřil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Hercegová se proti tvrzení týdeníku Respekt ohradila. Pouze prý doporučila, aby státní zastupitelství případ posuzovalo ve všech souvislostech. Jde navíc prý o interní dokument státního zastupitelství.

Jakékoliv kontakty s Hercegovou odmítá i Drobil. „Paní Hercegovou neznám, nikdy jsem se s ní fyzicky neviděl, nepotkal, nikdy jsem s ní nemluvil, stejně jako neznám žádného z dalších státních zástupců, kteří v kauze figurují. Čili nevidím jediný důvod, proč by kdokoliv zasahoval v můj prospěch, ale i neprospěch,“ řekl Drobil ve vysílání Radiožurnálu.

Článek v Respektu považuje Drobil za fabulaci, znepokojuje ho spíše únik informací ze spisu.

„Je to normální legitimní přípis dohledové státní zástupkyně dozorové státní zástupkyni, čili z mého pohledu přesně její náplň práce. Jediné, co je na tom kauzoidní, je únik informací ze živého spisu - informací, ke kterým třeba já nemám žádný přístup, protože nemám v tomto smyslu procesní práva. To absolutně zpochybňuje nemanipulovatelnost v číkoliv prospěch nebo neprospěch,“ podotkl poslanec.

Do případu se vloží ministr spravedlnosti

Radiožurnál zjistil, že odpoledne se kvůli informacím Respektu mimořádně sejde ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Ministr spravedlnosti už delší dobu není spokojen s výsledky práce Vrchního státního zastupitelství v Praze, kterému šéfuje Vlastimil Rampula. Nejvyšší státní zástupce Zeman navrhl Rampulovo odvolání už v březnu.

Na kauzu údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí upozornil odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Uveřejnil nahrávky, na kterých poradce tehdejšího ministra Pavla Drobila Martin Kentig popsal, jak zneužít státní peníze k financování ODS.

Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes, ještě předtím Drobil stihl ředitele Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme