Drobil za měsíc začne řešit ovzduší na Ostravsku

Od rána jednal nový ministr životního prostředí Pavel Drobil s představiteli Moravskoslezského kraje a města Ostravy. Zlepšení ovzduší v této lokalitě si totiž vytkl jako svou absolutní prioritu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS)

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Ministr se v Ostravě shodl s náměstkem primátora a radním pro životní prostředí Daliborem Madejem (ODS), že společně zahájí jednání přímo se společnostmi, které ovzduší severu Moravy nejvíce ovlivňují. "Jednání s velkými zdroji znečištění se plánuje zhruba za měsíc," potvdil Madej.

„Já jsem s jednáním s panem ministrem spokojen, protože to už jsou konkrétní návrhy. Pan ministr slíbil v horizontu několika měsíců z evropských peněz čtyři miliardy pro Moravskoslezský kraj na projekty, které se týkají všech oblastí, které znečišťují ovzduší,“ přiblížil v Ozvěnách dne Dalibor Madej.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opatřeních pro zlepšení ovzduší na Ostravsku jsme v Ozvěnách dne hovořili s náměstkem primátora a radním Daliborem Madejem.

Ostrava ministerstvu navrhuje konkrétní opatření ke zlepšení ovzduší na Ostravsku. Potřebuje na to 28 miliard korun. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovali úředníci ostravského magistrátu. „Peníze budou určeny na opatření ve třech oblastech znečišťování životního prostředí v kraji - velkých podniků, dopravy i lokálních topenišť,“ přiblížil Madej.

Pro Moravskoslezský kraj podle něj magistrát odhaduje opatření za nejmíň 100 miliard korun. Na budování silnic, obchvatů a na modernizaci velkých podniků.

Ozdravný pobyt pro děti možná už letos

Radní pro životní prostředí také připomněl, že zastupitelstvo města nyní schválilo projekt, na základě kterého by mělo šest tisíc dětí z nejpostiženějších obvodů odjet na ozdravný pobyt.

„V této chvíli se fond plní finančními prostředky, to znamená dary. Nyní je tam 7 milionů sto tisíc korun. Abychom mohli dětem umožnit vyjet, potřebujeme zhruba 15 milionů korun. Ale věřím, že některé děti vyjedou ven už letos,“ dodal náměstek ostravského primátora, Dalibor Madej.

Žaloba na stát

Ostrava prozatím zřejmě nestáhne žalobu na stát kvůli špatnému ovzduší v regionu. Radnice počká na konkrétní kroky, které uskuteční ministerstvo životního prostředí. Ministr Drobil potvrdil, že chce do regionu jezdit pravidelně.

„Budou probíhat další jednání. V řádu týdnů budu zpátky v Ostravě a chceme vyvolat jednání s velkými zdroji znečištění a zahájit velmi intenzivní spolupráci s nimi, aby se problém inverzí začal v tomto kraji skutečně řešit,“ uvedl Pavel Drobil.

S vedením města a kraje ministr jednal také o zpoplatnění městského úseku D1 a o zpoždění likvidace jedné z největších ekologických zátěží, kterými jsou ropné laguny po bývalé rafinérce.

Čtyři miliardy na zlepšení ovzduší

Obyvatelé ostravských čtvrtí Radvanice a Bartovice a lékaři hlásí, že zde netradičně přibývají zimní infekce, záněty průdušek a zápaly plic.

Celkem dvacet tisíc obyvatel těchto čtvrtí proto sepsalo petici, v níž požadují, aby průmyslové podniky dodržovaly emisní limity. Ministr při své návštěvě slíbil, že vyčlení z evropských fondů čtyři miliardy na zlepšení ovzduší pro obce i firmy v Moravskoslezském kraji.

Podmínkou k získání peněz pro velké znečišťovatele ovšem bude, aby použili nejlepší dostupné technologie na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Pavel Drobil o své návštěvě Ostravska v pořadu Svět o třetí Rádia Česko.mp3

„Výzvu vyhlásíme 1. září a bude trvat do konce letošního roku. V té době mohou všichni uchazeči, tedy podniky, kraj a obce, podávat návrhy a projekty. Potom proběhne standardní průběh vyhodnocení a budou uvolněny finanční prostředky,“ řekl ministr Pavel Drobil.

Zlepšení ovzduší na Ostravsku má přinést také odprášení některých provozů ve firmě Arcellor Mittal, které má začít fungovat na konci příštího roku.

Znečištění z Polska

Na průmyslovém znečištění Ostravy se podle sdělení tamního magistrátu podílí i příspěvek z Polska, kde platí jiné limity.

„Emise z Polska jsou jedním z nevětších zdrojů znečištění v Moravskoslezském kraji,“ připustil ministr životního prostředí.

Na otázku, zda by česká vláda neměla v této souvislosti usilovat o sjednocení limitů Pavel Drobil sdělil, že dvě schůzky s polskou stranou už proběhly. Na 30. srpna připravuje k tomuto tématu schůzku na česko-polské hranici.

Silvie Mikulcová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme