Čeští piloti převáželi kokain z Jižní Ameriky do Evropy. Zatkli je v rámci mezinárodní operace

Při mezinárodní akci zaměřené proti balkánskému drogovému kartelu zadržela policie i dva české piloty, kteří podle ní převáželi soukromými letadly kokain z Jižní Ameriky do Evropy. Na webu to ve čtvrtek uvedla Národní protidrogová centrála. Po zásahu skončilo v poutech 16 lidí, z toho 11 dopadli policisté v Evropě a dalších pět v Hongkongu. Při prohlídkách policie našla přes tunu kokainu a dva miliony eur (51 milionů korun) v hotovosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace Familia, kterou koordinoval Europol a americká agentura DEA, byla součástí širší evropské strategie proti síti organizovaného zločinu ze západního Balkánu známé jako Balkánský kartel.

Vyšetřování, které zahájila počátkem roku 2018 chorvatská policie, ukázalo, že balkánští obchodníci s kokainem nepůsobili pouze v Evropě a Jižní Americe, ale také v Asii, zejména v Hongkongu a Macau.

Loni a letos uskutečnili pachatelé podle Národní protidrogové centrály několik letů z Jižní Ameriky a Evropy. Centrála v této souvislosti soustavně monitorovala dva české piloty. Uvedla, že podle pokynů hlavního organizátora trestné činnosti zajišťovali fiktivní pasažéry a následně letadly namísto lidí přepravovali kokain.

Jeden z pilotů byl pak společně s dalšími podezřelými zadržen letos v květnu při pašování kokainu z Uruguaye přes Francii a Švýcarsko. Ve 21 cestovních zavazadlech našla policie ukrytých 600 kilogramů kokainu.

„V České republice byl následně zadržen druhý z pilotů, přičemž v rámci provedených domovních prohlídek u něj byl zadržen v přepočtu téměř jeden milion eur,“ napsala Národní protidrogová centrála.

V Evropě policie zatýkala také v Chorvatsku a Srbsku. Vedle hotovosti zajistila také luxusní hodinky a vozidla v hodnotě přes jeden milion eur. Dalších 421 kilogramů kokainu odhalila policie v Hongkongu.

Mezinárodní operace

  • Evropa: k chorvatské policii se připojila Národní protidrogová centrála SKPV z České republiky, kriminální policie ze Srbska, slovinská národní policie (Policija), francouzská policejní služba (Gendarmerie Nationale) Švýcarská federální policie, Federální policie z Belgie (Federale Politie / Police Fédérale) a Italský finanční sbor (Guardia di Finanza);
  • Asie: celní orgány z Hongkongu, soudní policie z Macaa a malajská soudní policie;
  • Jižní Amerika: oddělení pro potírání nelegálních drog (DGRTID) z Uruguaye a národní policejní policie Paraguayské SIU a SENAD SIU;
  • USA: USA DEA (pobočky v Evropě, Asii a Jižní Americe);
  • Agentury EU: Europol a Frontex.

Zdroj: Národní protidrogová centrála

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme