Tři tuny materiálu na výrobu drog zabavili celníci v letadle z Číny. Původně byl označený jako celulóza

Pražští celníci zadrželi v letadlech z Číny ve dvou zásilkách tři tuny látky na výrobu drog. Oficiálně byla zásilka označena jako celulóza, ale následná prohlídka odhalila, že o celulózu nejde. Řekla to mluvčí pražského celního úřadu Ivana Kurková. Podle ní se nalezená látka používá k výrobě amfetaminů, ke kterým patří například droga zvaná speed.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:44 12. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metamfetamin

Pražští celníci zadrželi v letadlech z Číny ve dvou zásilkách tři tuny látky na výrobu drog (ilustrační foto) | Foto: Národní protidrogová centrála | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podezřelá látka se do Česka dostala ve dvou stejně velkých zásilkách po 1,5 tuny. „Nacházela se tam bílá sypká látka,“ uvedla Kurková.

Pervitin v sáčcích s bonbony. V Příbrami začal soud s pašeráky drog z věznice Bytíz

Číst článek

„Zatím jsme žádný takový případ nezaznamenali, je to novinka,“ dodala. Podle serveru Novinky.cz jde o látku methyl-glycidát, a z takového množství této chemikálie by se daly vyrobit drogy za miliardu korun.

Zda byla určena přímo pro český drogový trh, nebo měla putovat dál do jiné země, zatím nechtěla Kurková říci. Ředitel pražského celního úřadu Josef Vachtl ale médiím řekl, že Česko zřejmě nebylo cílovou zemí překupníků těchto látek. Bližší okolnosti případu nyní vyšetřuje policie.

Objem nalezené látky je podle celníků mimořádný. Před několika lety například Europol (Evropský policejní úřad) informoval o rozbití mezinárodní sítě překupníků látek pro výrobu syntetických drog.

Nové látky pro výrobu drog

Tehdy úřady zadržely v Rumunsku, Rakousku a Nizozemsku přes 400 kilogramů methyl-glycidátu a 600 kilogramů další látky, která se používá pro výrobu extáze. I tehdy byla podle vyšetřovatelů jedním z klíčových bodů překupnické sítě Čína.

Celníci na pražském letišti zadrželi dalšího pašeráka drog. Šest kilo kokainu přivezl z Brazílie

Číst článek

Právě Čína, nebo také Indie jsou podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka častým zdrojem nových látek pro výrobu drog, nebo přímo nových drog. „Imitují svou strukturou a účinky nelegální drogy,“ řekl Mravčík.

Jsou to například látky podobné amfetaminům či uměle vytvořené kanabinoidy a opioidy, tedy drogy napodobující látky získávané z konopí a makovic. Na rozdíl třeba od hašiše nebo heroinu ale tyto nové látky často ještě nejsou na seznamech zakázaných látek, čehož překupníci využívají k obcházení protidrogových zákonů. Postupně se však i tyto chemikálie podle Mravčíka dostávají pod mezinárodní a národní kontrolu.

Amfetamin, slangově známý jako speed, patří k podobnému typu syntetických drog jako metamfetamin, pro který se v Česku užívá název pervitin. Amfetamin se ale na tuzemském trhu kvůli dominantnímu postavení pervitinu příliš neobjevuje. V jiných evropských zemích je naproti tomu amfetamin druhou nejpopulárnější drogou po marihuaně a představuje jednu z nejproblematičtějších syntetických drog. Vyrábí se zejména v Belgii, Nizozemsku, Polsku a Německu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme