Počet smrtelných předávkování drogami meziročně klesl. Ve čtvrtině případů šlo o sebevraždu léky

V Česku loni meziročně ubylo smrtelných předávkování drogami. Dlouhodobě jich má Česká republika nejméně v Evropské unii. Zemřelo 89 lidí, asi čtvrtina byly sebevraždy léky. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2018. Odborníci odhadují, že v ČR je přibližně 48 tisíc drogově závislých a téměř tři čtvrtiny z nich užívají pervitin.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pervitin (ilustrační foto)

Odborníci odhadují, že v ČR je přibližně 48 tisíc drogově závislých a téměř tři čtvrtiny z nich užívají pervitin. Ilustrační foto | Zdroj: Národní protidrogová centrála

Počty úmrtí v důsledku předávkování klesají. V roce 2017 jich bylo 92, o rok dříve 94 a o dva roky dříve 104. Opioidy byly příčinou 20 úmrtí, 12 jich zavinil pervitin. Ve 49 případech byly příčinou smrti psychoaktivní léky. Celkem bylo loni identifikováno 134 úmrtí pod vlivem drog, nejčastější příčinou byla nehoda nebo nemoc.

Devět z deseti varen pervitinu v unii pochází z Česka. Novým trendem je závislost na legálních lécích

Číst článek

Léčbě drogově závislých a protidrogové prevenci či prevenci šíření chorob se v Česku věnují zejména neziskové organizace, případně specializovaná oddělení nemocnic. Financovaná je z části z veřejného zdravotního pojištění, dále z dotací ministerstev zdravotnictví, školství, spravedlnosti nebo Úřadu vlády.

Substituční léčba

Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí zkrátily dotace pro letošní rok o 25 až 30 procent. Úřad vlády naopak peníze přidal. Podle organizací to přesto může vést až k nárůstu počtu onemocnění HIV u injekčních uživatelů drog. Česko patří k zemím, které u nich mají v Evropské unii nejmenší výskyt žloutenky a HIV.

Přerušili jsme drogovou trasu na jihu Moravy, hlásí policisté. Zadrželi čtyři lidi a našli zlaté cihly

Číst článek

Sníží se podle nich také dostupnost substituční léčby závislých na opiátech založená na náhradě drog jinými látkami s podobnými účinky, ale bezpečnějším způsobem užívání. Stabilně se jí v posledních letech léčí kolem 2000 lidí za rok, loni jich podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo 2312. Jejich průměrný věk byl 38,1 roku, více než dvě třetiny byli muži. Téměř pětina nastoupila do substituční léčby poprvé.

Substituční léčba byla v Česku zavedena v roce 1997. Od začátku byl používán metadon ve formě sirupu, od roku 2001 pak Subutex s obsahem buprenorfinu, později ještě další tři preparáty. Od roku 2010 lze lék Subuxone částečně hradit ze zdravotního pojištění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme