Drogy už zdaleka neužívají pouze mladí lidé

Do Evropy se podle zprávy Evropské agentury pro drogy dostává stále větší počet nových drog a obchodníci k jejich pašování používají stále důmyslnější metody. Zajímavé také je, že výrazně roste počet uživatelů drog starších čtyřiceti let. Tento trend se projevuje i v České republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

V Evropě počet starších uživatelů drog narostl za posledních deset let téměř na dvojnásobek a také průměrný věk českých uživatelů drog roste. Důvodů je pro to podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila více.

„Část uživatelů skutečně zestárla. Také se může dít to, že celá řada služeb, které dokázaly rychle reagovat a lidi posílat na léčbu, už nemají kapacitu. Prostě ty lidi udržujeme v nějaké péči a stabilizaci, ale ta populace nám stárne,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil mluvil o drogové scéně v České republice na Rádiu Česko.mp3

Evropská agentura pro drogy v souvislosti se stárnutím uživatelů drog upozornila na to, že starším drogově závislým bude zapotřebí přizpůsobit i odvykační programy, které jsou v současné době koncipovány ve většině případů spíše pro mladé uživatele.

V České republice nyní probíhají podle Jindřicha Vobořila analýzy, co v této souvislosti v budoucnu dělat. Některé programy se budou kvůli nedostatku peněz možná zavírat, ale jiné se mohou přizpůsobit aktuální situaci.

„Populace nám stárne ne po desítkách let, ale po létech. Zatím se nás ještě netýká situace běžná v západních zemích, že bychom měli mít domovy důchodců pro problémové uživatele drog. Za takových patnáct let to už začne být na pořadu dne,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

S odborníky na drogovou problematiku v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Důvodem, proč čím dál více lidí propadá drogám, je podle předsedy Asociace nestátních organizací zabývajících se prevencí a léčbou drogových závislostí Jiřího Richtera především krize a její důsledek – nezaměstnanost.

Výroba a doprava drog

V Česku je podle evropské zprávy extrémně vysoký počet výroben pervitinu. V roce 2008 bylo v Česku odhaleno rekordních 458 výroben, o rok dříve jich bylo 390.

Zpráva upozornila také na to, že techniky dopravy drog do Evropu jsou stále důmyslnější. Kokain se například nově zapracovává do „transportních“ materiálů jako je vosk, plast nebo hnojiva. V Evropě se pak z těchto materiálů speciálně extrahuje.

Nejvíce takových laboratoří bylo odhaleno ve Španělsku – přibližně 25.

Pavel Novák, Ondřej Černý, Veronika Sedláčková, Václav Sochor, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme