Celníci odhalili nelegální obchod s červeným fosforem. Stačil by na vyrobení 460 kilogramů drogy

Celníci odhalili nelegální obchod s červeným fosforem, z nějž bylo podle nich možné vyrobit 460 kilogramů metamfetaminu. Policisté v kauze obvinili dva Čechy a jednoho Vietnamce. Soud trojici poslal do vazby, stíhaným hrozí osm až 12 let vězení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celní správa (ilustrační foto)

Celní správa (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková s tím, že v Česku jde o první trestní případ tohoto typu.

Policisté na Moravě odhalili síť distributorů kokainu. Drogu dováželi ze Slovenska

Číst článek

Protidrogové oddělení celníků zahájilo trestní řízení pro podezření z možné nelegální výroby metamfetaminu letos v únoru. Podle jejich zjištění nakupovala červený fosfor v nezvyklém množství dvacetiletá Češka, která si na základě svého živnostenského oprávnění pořizovala také další chemikálie: jód, toluen, kyselinu chlorovodíkovou i fosforečnou, aceton a metanol. Za čtvrt roku si prý takto dokázala sehnat 156 kilogramů fosforu. Opatřila si také laboratorní vybavení.

Při domovních prohlídkách u zadržené trojice objevili celníci a Národní protidrogová centrála metamfetamin a finanční hotovost, jejíž výši Kaňková neuvedla.

Výroba drog

„V rámci České republiky bylo trestní řízení k nezákonnému nakládání s červeným fosforem vedeno vůbec poprvé,“ uvedla mluvčí s tím, že červený fosfor je jednou z modifikací chemického prvku fosfor. Jako katalyzátor ho lze zneužít při nelegální výrobě metamfetaminu. Využívá se i legálně, a to při výrobě sirek nebo pyrotechniky.

‚Smyšlený případ‘. Obhajce češky zadržené v Pákistánu za pašování drog promluvil před soudem

Číst článek

Policie loni v Česku odhalila 264 varen pervitinu. Ve více než třech pětinách případů se jednalo o menší domácí produkci do 50 gramů při jednom výrobním cyklu. Na velkovýrobě se pak podle výroční zprávy o užívání drog v Česku výrazně podílely vietnamské organizované skupiny.

Pervitin se vyvážel do Německa, Rakouska, Francie, Norska a Švédska, ale i do Austrálie či Japonska. Místa, kde policisté v Česku varny do roku 2016 odhalili, ukazuje internetová mapa.

Červený fosfor je spolu s dalšími dvěma chemikáliemi na českém seznamu látek, které mohou sloužit pro výrobu drog. Podle výroční zprávy o užívání drog v Česku za loňský rok se čeští a slovenští protidrogoví experti na spotřebu a dostupnost látky v obou zemích zaměřili a usilují o zpřísnění podmínek pro její obchod v celé EU. Své stanovisko k červenému fosforu přestavili už pracovní skupině při Evropské komisi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme