Drony české armády nalétaly v Afghánistánu 3000 hodin. Hlídají vojáky na patrolách

Téměř 3000 hodin nalétaly v Afghánistánu průzkumné drony ScanEagle, které česká armáda používá k průzkumu v okolí základny Bagrám. Její vnější ostrahu mají na starosti právě čeští vojáci. Když vyjede jejich hlídka mimo základnu, drony kontrolují dění v okolí patroly. Informoval o tom na základně Bagrám v provincii Parván velitel jednotky nadporučík L. K.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dron ScanEagle

Americký dron ScanEagle | Foto: US Marine | Zdroj: Wikimedia Commons

Drony ScanEagle dostala česká armáda v roce 2015 darem od USA. Jejich obsluhu má na starosti armádní tým Scan Eagle.

Armáda chce koupit letouny CASA, vrtulníky i bojové drony. Zaplatí víc než 100 miliard korun

Číst článek

„Jedním z hlavních úkolů strážní roty je zamezit nepřátelským aktivitám směřujícím na základnu Bagrám. Tento cíl naplňují prostřednictvím patrol. Naším hlavním úkolem je zabezpečovat tyto patroly, když vyjedou ven mimo základnu,“ řekl novinářům nadporučík.

Operátoři dronů díky kamerám umístěným ve strojích mohou kontrolovat okolí hlídek a upozorňovat je na možná nebezpečí v místech, kam vojáci nevidí. Pozor dávají také na trasu, po které se vojáci vydávají.

Získané a vyhodnocené informace okamžitě předávají hlídkám a velitelství. „Tím pádem patroly mohou rychle reagovat na situace, které neočekávají,“ podotkl nadporučík.

Čeští vojáci díky bezpilotním strojům mají mnohem lepší přehled o aktuální situaci. Podle české armády již drony mnohokrát pomohly získanými informacemi předejít hrozbám, které by na české vojáky číhaly.

Americký dron ScanEagle na rampě. Tyto stroje používá česká armáda v Afghánistánu a do budoucna by si je chtěla také pořídit. | Foto: US Marine | Zdroj: Wikimedia Commons

Drony váží podle vybavení 14 až 16 kilogramů plus palivo, kterého nádrž pojme až 5,6 kilogramů. „Je to americká C10, což u nás znamená asi 100oktanový benzín,“ řekl novinářům k používanému palivu mladší technik P. D. Armáda z bezpečnostních důvodů celá jména svých příslušníků v Afghánistánu neuvádí.

Čeští vojáci v misích oslaví svátky mší, řízky i sportem. Dárky si rozbalí v Mali i Afghánistánu

Číst článek

Česká armáda může na strojích použít ke sledování buď termohlavici nebo kameru s šestatřicetinásobným zoomem. „Z výšky 1500 až 1000 metrů nad terénem to vyhovuje. Jsme schopni rozeznat osobu,“ poznamenal technik.

Dron operátoři přímo neřídí, ale posílají mu příkazy, které jeho avionika sama zpracuje a následně se podle nich chová.

Armáda v současné době používá pouze menší průzkumné drony. V příštích letech se její vybavení rozšíří. Její vedení počítá i s tím, že si mezi lety 2022 a 2024 pořídí víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou mít možnost na ně instalovat i zbraně.

Zachytávací zařízení pro české drony ScanEagle | Foto: Karel Čapek | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme