Snaha získat zbrojní materiál. Diplomaté KLDR chtěli z Česka koupit drony i náhradní díly na staré tanky

Diplomaté totalitní Severní Koreje chystali pašování zbrojního materiálu a dronů z Česka přes Afriku a Čínu do Pchjongjangu. Obchod zachytila a sledovala Bezpečnostní informační služba a s vědomím ministerstva zahraničí jej zarazila. Dodávat zbrojní materiál do KLDR je zakázané, vztahuje se na něj embargo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během svého novoročního projevu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Zpravodajci se o podezřelém obchodu dozvěděli na přelomu let 2012 a 2013. Monitorovali pak obchodního tajemníka, který působil na severokorejské ambasádě v Praze. Případ zmapoval Deník N.

„K detailům tohoto staršího případu se nemůžu vyjadřovat. V obecné rovině ale mohu potvrdit, že se v minulosti BIS skutečně podařilo zabránit obchodu se zbrojním materiálem směrem z České republiky do KLDR,“ řekl listu mluvčí zpravodajské služby Ladislav Šticha.

Náhradní díly pro T-55

Podle dostupných informací severokorejský diplomat kontaktoval českého podnikatele a poptával náhradní díly na staré sovětské tanky T-54 a T-55, které dodnes severokorejský režim využívá. Sháněl ale i náhradní díly k obrněným vozům BMP2, BRDM a BTR nebo letadlům L-39, které od 70. let vyrábělo Aero Vodochody a s nimiž severokorejští piloti létali.

Teta Kim Čong-una se po letech objevila na veřejnosti. Jejího manžela nechal vůdce KLDR popravit

Číst článek

Kromě náhradních dílů se obchodní tajemník snažil sehnat i malé drony. „Šlo o stroje s rozpětím přes jeden metr, které měly ve vzduchu vydržet necelou hodinu a byly schopné nést záznamové zařízení,“ řekl listu vysoce postavený zdroj z české vlády. Diplomat byl ke shánění vojenského materiálu nucen vlastními tajnými službami a svými nadřízenými.

Participace tří českých firem

„Poptávky obchodnímu tajemníkovi zadával zástupce tří severokorejských společností, které jsou zapojené do zbrojního programu KLDR. Tenhle pán pak působil jako obchodní tajemník KLDR v Německu,“ řekl Deníku N zdroj, jehož informace se redakci podařilo ověřit ze zdrojů v české diplomacii. Do dodávek byly podle získaných informací zapojeny i tři české firmy, jejichž jména se listu nepodařilo získat.

BIS informace představila vládě a v Černínském paláci požádala o vyhoštění diplomata. Ministerstvo diplomata vyhostit odmítlo, protože o rok dříve byl kvůli jinému případu vyhoštěn předchozí ekonomický diplomat. Podle zdroje Deníku N byl diplomat donucen odjet zpět přes Čínu do KLDR.

Detaily tohoto případu nevyvracíme ani nepotvrzujeme, ale je pravda, že to byla velmi úspěšná akce. 😎
denikn.cz/277583/diploma…

07:50 – 27. 01. 2020

49 427

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme