Drůbeží dovážené do Česka neobsahuje stopy antibiotik, zjistili veterináři

Drůbeží maso importované do České republiky neobsahuje stopy antibiotik. Ukázaly to veterinární kontroly po nedávném odhalení zbytků léků v mase na Slovensku. Už dříve se objevily problémy také s polským masem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství v demisi Petr Bendl na tiskové konferenci k prvním výsledkům kontrol drůbežího masa | Zdroj: ČTK

Státní veterinární služba minulý týden mimořádně zkontrolovala 61 vzorků drůbeže dovezené z Polska, Německa, Maďarska a Brazílie.

Ve 42 vzorcích se pokoušeli najít metronidazol, v dalších potom právě zbytky antibiotik a jiných podobných látek. Výsledky všech testů však byly negativní.

„Naši veterináři provedli desítky kontrol. Monitorují mezisklady, kam se drůbeží maso do České republiky vozí a odkud se teprve distribuuje do jednotlivých prodejen a řetězců. Zatím jsou všechny negativní,“ popsal Českému rozhlasu ministr zemědělství v demisi Petr Bendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl ministr zemědělství v demisi Petr Bendl

„V okamžiku, kdy aféra vypukla, jsme oslovili naše polské kolegy v oblasti veterinární péče, požádali jsme je o písemné stanovisko. Byť jsme ho dostali v řádu dnů, neposkytovalo příliš detailní informace. Z toho jsem pochopil, že stejně jako v minulých kauzách se musíme spolehnout sami na sebe,“ dodal.

Bendl věří, že dlouhodobější zpřísnění potravinových kontrol zůstane prioritou i pro jeho nástupce Miroslava Tomana v nové Rusnokově vládě. Současné mimořádné kontroly poběží ještě tento týden.

„Posléze se zase vrátíme k normálním rutinním kontrolám. Kdybychom zjistili cokoliv závadného, respektive rizikového, tak je možné tuto kontrolu protáhnout,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Martin Karlík, Simona Bartošová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme