Druhá kauza exšéfa Homolky. Soud odročil jednání na žádost Dbalého

Pražský městský soud se v pondělí nezačne zabývat druhou korupční kauzu bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Soud jednání na jeho žádost odročil. Serveru iRozhlas.cz to řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Obžaloba viní Dbalého z přijímání úplatků za nezákonné uzavírání smluv na poskytování právních nebo konzultačních služeb. Spolu s ním čelí obvinění dalších pět lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Soud zatím nestanovil nový termín projednávání případu. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci pak nechtěla důvody odročení upřesnit.

„Obžalovaný v pátek zaslal soudu omluvenku a důvod neschopnosti zúčastnit se hlavního líčení. Předsedkyně senátu proto hlavní líčení odročila, termín bude stanoven co nevidět," řekla serveru iROZHLAS.cz Puci.

Dbalý bral úplatky od známých i advokátní kanceláře, tvrdí obžaloba. Hrozí mu až 12 let vězení

Číst článek

Bývalému řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému hrozí v případě prokázání viny až 12 roků vězení. Hájit se má v tomto případě nejen proti obvinění z přijímání úplatků, ale také z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Obžaloba tvrdí, že Dbalý uzavíral za nemocnici smlouvy v rozporu se zákonem, například se svými známými, a nechával si za to platit. Údajně si tak přišel na 12 milionů korun, a to mimo jiné za kontrakt s advokátní kanceláři Šachta & Partners, která bývá spojována s lobbistou Ivem Rittigem.

Dbalý svou vinu odmítá. Zpochybňuje důkaz, z nějž obžaloba vychází: své vlastní deníkové zápisky. Podle něj jde o beletrii, nikoliv o pravdivé zachycení skutečností.

Lékař stojí před soudem také kvůli dalším nemocničním zakázkám, při jejichž zadávání prý na úplatcích získal přes 27 milionů korun. Obviněn je ještě ve třetí větvi kauzy, která se zatím před soud nedostala.

Ondřej Golis, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme