Druhá květnová neděle: Den matek

Všechny maminky dnes slaví svátek. Máte tak jedinečnou příležitost darovat jim třeba květinu, a poděkovat tak za jejich lásku. Ve Spojených státech členové rodin na Den natek přebírají povinnosti spojené s vedením domácnosti. Pokud Američané dávají maminkám květiny, jsou to zpravidla červené karafiáty. Den matek má kořeny ve starém Řecku v oslavách matky bohů Rhey.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matka s dcerou | Foto: Corbis

V Československu byl Svátek matek zaveden ve 20. letech minulého století z podnětu předsedkyně Československého červeného kříže Alice Masarykové, dcery prvního československého prezidenta. Po únoru 1948 ho nahradil Mezinárodní den žen, který připadl na 8. březen a měl oslavovat všechny ženy. Svátek matek prosadila u amerických úřadů učitelka z Filadelfie Anna Jarvisová. V roce 1905 zahájila kampaň za trvalé uctění památky své matky, bojovnice za mateřská práva. V roce 1914 americký prezident Woodrow Wilson ustanovil Den matek národním svátkem.

Daniel Herman, mluvčí katolických biskupů, připomíná, že právě na tento svátek bychom neměli zapomínat. "Nikdo by neměl opomenout dát nějakou kytičku nebo nějakým způsobem upozornit na to, že má svoji maminku rád. Pokud ta maminka překročila práh mezi časem a věčností, tak třeba navštívit místo, kde odpočívá. Zkrátka by to mělo v našich srdcích místo."

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Herman o svátku matek

Radiožurnál se zeptal i herce a scénáristy Zdeňka Svěráka. "Tak bych měl poradit jako bývalý pan učitel dcerám a synům, že by si měli na své maminky vzpomenout a nemusí to být drahý dárek. Já myslím, že když dítě natrhá pampelišky, kterých je teď tolik, tak maminka bude ráda už za to, že si na ni vzpomnělo, a ty větší by se mohly naučit nějakou básničku, třeba od Jaroslava Seiferta z jeho sbírky Maminka, tam je jedna lepší než druhá."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Svěrák: Naučte se básničku

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme