Veterán od Tobruku a radiotelegrafista v bombardéru. V 97 letech zemřel Pavel Vranský

V sedmadevadesáti letech zemřel po dlouhé nemoci v neděli ráno válečný veterán od Tobruku a radiotelegrafista u 311. bombardovací perutě Pavel Vranský. Radiožurnálu to potvrdil vojenský historik Eduard Stehlík. Vranský byl jedním z posledních žijících českých letců RAF, absolvoval také boje u Tobruku.

Praha (Aktualizováno: 13:05 24. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterán druhé světové války Pavel Vranský | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vranský v roce 1939 narukoval do řad Československého legionu. Záhy však padl do sovětského zajetí, ze kterého byl propuštěn až v roce 1941. Přesunul se tedy s dalšími vojáky na Blízký východ a bojoval v Sýrii a u Tobruku.

Válečný hrdina Vranský vystoupil ze svazu bojovníků za svobodu. Nikdo se nemohl ozvat, protestuje

Číst článek

V roce 1942 vstoupil k letectvu. Působil jako radiotelegrafista u 311. bombardovací perutě.

„Taková doba jako byla druhá světová válka, ta naše okupace a tak dále, se už nikdy nesmí opakovat. Tudíž znovu a znovu je třeba novým generacím a tak dále ji připomínat,“ řekl asi před rokem Českému rozhlasu.

Po válce létal mezi Prahou a Londýnem s dopravními letadly. Za válečné zásluhy získal řadu britských i českých vyznamenání, v roce 2013 ho prezident vyznamenal Za zásluhy.

Vranský v roce 2016 vystoupil z Českého svazu bojovníků za svobodu. Protestoval tak proti jednání ústředního výboru, který zrušil dvě okresní organizace svazu.

„Nikdo se nemohl ozvat, nikdo k tomu nemohl diskutovat, to je naprosto neregulérní a nesprávný postup,“ řekl tehdy.

Kateřina Součková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme