Státní zástupce navrhl prodloužit trest Rathovi nejméně na 9,5 a Kottovým na 8,5 roku vězení

Až 12 let, nejméně však 9,5 roku odnětí svobody požaduje pro Davida Ratha jako souhrnný trest státní zástupce v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana. Manželům Kottovým navrhuje žalobce Jiří Pražák shodně 8,5 let ve vězení. Trojici, kterou žalobce považuje za hlavní postavy kauzy, také navrhuje propadnutí majetku a zákaz výkonu veřejných funkcí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 17:52 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ratha a Kottovy žalobce viní z trestného činu přijetí úplatku. Pro bývalého středočeského hejtmana pak požaduje maximální možný trest, který trestní zákoník stanovuje na 12 let. Spodní hranici Rathova trestu žalobce nastavil na zmíněných 9 let a 6 měsíců.

Protežují Ratha? ‚Změna v teplické věznici nesouvisí s konkrétní osobou,‘ tvrdí Horák z vězeňské služby

Číst článek

Podle Pražáka trojici v očích žaloby uškodilo, že ji poháněla chtivost a ke svému jednání zneužili svých pozic – Rath stál v čele Středočeského kraje, Kottová pak zastávala pozici ředitelky kladenské nemocnice. Trestnou činnost navíc páchali soustavně a podle státního zástupce by v ní pokračovali.

„Jednání obžalovaných odpovídá jednání organizované skupiny,“ uvedl Pražák ve své závěrečné řeči. Na ty došlo přesně rok po zahájení soudu. Základními členy skupiny podle Pražáka byli Kateřina Kottová a Petr Kott. David Rath podle obžaloby zajišťoval průběh domlouvaných věcí a rozhodoval, kdo má zakázky případně získat.

Přísné tresty

Pražák pro obžalované požaduje přísné tresty, jen tak podle něj může být korupce vymýcena. „Jednalo se o zakázky za stovky milionů a slíbené nebo převzaté úplatky se pohybovaly ve výši desítek milionů korun,“ řekl s tím, že skupině se podařilo spáchat trestnou činnost s vysokou závažnosti za poměrně krátkou dobu. 

Jako jedinou polehčující okolnost uvedl Pražák skutečnost, že obžalovaní dříve vedli spořádaný život.

‚Vážná pochybnost o předpojatosti.‘ Přísedící se podle Ratha vyjadřovala ke kauze na sítích

Číst článek

Před soudem ve středu promluvili také advokáti zmíněné trojice. Jak obhájce Kottových Tomáš Sokol, tak Rathův advokát Adam Černý vinu svých klientů odmítli. „Jediným verdiktem může být zproštění mého klienta. Nebylo prokázáno, že přijal nebo si domlouval přijetí úplatku,“ řekl Černý. Důkazový materiál vychází podle Sokola s Černým z interpretace odposlechů, která neodpovídá realitě.

Advokáti obžalovaných poukázali také na celkovou problematiku odposlechů, které označili za nezákonné. Za své klienty argumentovali také tím, že nedošlo k žádným škodám.

Rathův obhájce, podobně jako v minulosti, zpochybnil nezávislost soudu. Rathovi bylo podle Černého upřeno právo na spravedlivý proces. Navrhovaný trest pak označil za „exemplární a extrémní“.

Rathovi se žalobci chtějí mstít a jsou podjatí, dodal Černý a připomněl kontrolu státního zastupitelství v teplické věznici, kde si exhejtman odpykává trest za první větev kauzy. Server iROZHLAS.cz o výsledcích kontroly informoval minulý týden.

Rath si v Teplicích odpykává sedmiletý trest. Do vězení nastoupili na šest let po rozsudku v první větvi také Kottovi, a to na šest let.

Druhá větev kauzy

V kauze manipulace veřejných zakázek je obviněno celkem devět lidí a osm společností. Kromě zmíněné trojice je obviněn také ředitel stavební společnosti Metrostav Pavel Pilát. Žalobce pro Piláta požaduje pětiletý trest, Metrostav má podle Pražáka zaplatit 25 milionů korun a deset let má mít zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Oba manželé Kottovi zaplatili státu 15 milionů. Rath plánuje 10 milionů uhradit ve dvou splátkách

Číst článek

Společnost Metrostav, a zejména její vedení, se podle Pražáka na manupilaci zakázek aktivně podílela. Tresty žalobce chce i pro další společnosti, žádná z nich podle něj neudělala dost pro to, aby se obžalovaní nedopouštěli trestné činnosti.

Pražák v tomto ohledu poukázal například na to, že firmy sice měly vnitřní stanovy, které měly podplácení zabránit, ale stanovy schvalovaly právě lidé, kteří se na manipulacích podíleli.

Trojice David Rath, Kateřina Kottová a Petr Kott si podle obžaloby na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však jen 3 340 000 korun, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme