Česko 5:1 Lotyšsko

Druhá vlna EET se bude vztahovat i na některé lékárny. Ministerstvo začne s kontrolami už 1. března

Druhé kolo elektronické evidence tržeb začíná ve středu. Týká se tentokrát i lékáren. Ale jen některých. Ministerstvo financí spouští druhou vlnu bez zkušebního provozu. S tím, že od prvního března začne s kontrolami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jsme z toho rozpačití. Uvidíme. Nějaké velké komplikace při výdeji by to nemělo přinášet. V praxi se to uvidí,“ řekla Libuše Kimmerová, vedoucí lékárny šumperské nemocnice. Každý měsíc tu přijmou okolo čtyř tisíc receptů. „Musím říct, že pozitiva pro naši práci nevidím,“ dodala.

Podobný názor má i majitel malé soukromé lékárny v Litovli, Miloš Freml. Tady už s týdenním předstihem testovali zkušební provoz. „Problém asi bude s elektronickými recepty,“ řekl. Potíže podle něj nastanou, když si pacient bude chtít vyzvednout jen část elektronického receptu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhá vlna EET se bude vztahovat i na některé lékárny. Více si poslechněte v reportáži Anny Soldatové.

Freml také uvádí, že není spravedlivé, že se elektronická evidence tržeb netýká všech výdejen léčiv. Například té, která patří Olomoucké fakultní nemocnici, jak potvrdil její mluvčí Egon Havrlant. „Lékárna Fakultní nemocnice Olomouc je z evidence tržeb vyloučena na základě zvláštního veřejnoprávního statusu. Fakultní nemocnice je totiž příspěvkovou organizací státu,“ vysvětlil.

Podle mluvčího Ministerstva financí, Michala Žurovce nemusí mít EET pokladnu ani ty lékárny, které patří státu nebo jednotlivým obcím.

Žurovec zároveň varuje. „S obdobím takzvaného hájení u druhého období nepočítáme a nikomu nedoporučujeme na něj spoléhat. Obchodníci mají k dispozici množství zkušeností, informací a také více času na přípravu.“ Dodal také, že kontroly začnou hned prvního března. Po celé republice jich prý finanční správa a celníci mohou stihnout až stovky denně.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme