VIDEO: Nová opatření budou platit od středy, uvedli Babiš s Havlíčkem v mimořádném vysílání

Nová opatření proti šíření koronaviru budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V nedělním vystoupení na facebooku to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Občany znovu vyzval k dodržování přijatých opatření a semknutí se, jak tomu bylo při jarní vlně epidemie koronaviru. Otevřená je podle něj debata, zda se nová pravidla dotknou i mateřských a prvního stupně základních škol. Je to nejtěžší rozhodování, řekl Babiš České televizi.

Video Praha (Aktualizováno: 15:53 11. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš znovu připomněl páteční obrovský nárůst nakažených koronavirem. Česko za ten den evidovalo 8618 případů. „Musíme rozhodnout o dalších opatřeních, a to se stane v pondělí na vládě. A opatření budou platit od středy,“ uvedl Babiš.

Nezavřou se služby a obchody, omezí se shlukování. Havlíček popsal, jak by mohl vypadat lockdown

Číst článek

Opatření se nemají podle dřívějších vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů.

„Kvůli první vlně jsme museli zásadně a plošně podpořit živnostníky, společnosti s ručením omezeným a další, a stálo nás to 200 miliard. A nyní si už nemůžeme dovolit takovouto obrovskou finanční injekci. Opatření, o kterých zítra rozhodne vláda, budou víceméně cílená. Chceme najít rovnováhu mezi ochranou životů nemocných a starších lidí a naší ekonomikou,“ upřesnil v neděli Babiš.

Detaily o opatřeních zatím neuvedl, dodal jen, že směřují k omezení shromažďování lidí. Zda se dotknou i školek a nižších ročníků základních škol, které dosud pokračují jen s určitými omezeními v běžném provozu, zatím není jasné. Existují různé názory, uzavření škol pro mladší děti si Babiš nepřeje, ale na druhou stranu představují velký počet sociálních kontaktů.

Zvážit se musí i dopad na zaměstnanost, pokud by děti nemohly chodit do škol a rodiče by s nimi museli zůstat doma. Od pondělí přecházejí všechny střední a vysoké školy na distanční výuku. Žáci druhého stupně základních škol by měli být střídavě jeden týden ve škole a další se učit z domova.

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček dodal, že vláda chystá kompenzační opatření pro obory postižené omezeními. Pro podporu podnikatelů v kultuře připravuje 750 milionů korun, pro podnikatele ve sportu 500 milionů korun, pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy miliardu korun.

Česko je za týden druhé na světě v poměrném nárůstu nakažených. V sobotu přibylo 4635 případů

Číst článek

Chystá také podporu pro organizátory veletrhů i podnikání v gastronomii. Vláda podle něj nezapomíná ani na nově uzavřené bazény či kina a počítá s prodloužením některých programů fungujících od jara, například s úhradou nájmů.

Babiš v sobotu po zveřejnění pátečního rekordního nárůstu nových případů přes 8000 opakovaně nevyloučil možnost, že Česko bude muset přistoupit k lockdownu, tedy zásadnímu omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii covidu-19. Proti úplnému uzavření země se v neděli vyjádřil prezident Miloš Zeman.

Očekává, že zavedená opatření v podobě takzvaného omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc. Babiš v neděli v České televizi uvedl, že nová pravidla potrvají zřejmě dva až tři týdny „Pak se uvidí, zda jsme to zvládli,“ dodal. Vláda 5. října vyhlásila v zemi znovu nouzový stav, zatím na 30 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme