Dušek: Pod 1000 nakažených denně bychom se mohli dostat dřív než v prosinci. Pomoci by měl státní svátek

Od pondělí se Česko začíná řídit protiepidemickým systémem rozdělujícím možné riziko šíření koronaviru do pěti stupňů. Podle nich by měla vláda rozhodovat, která z opatření rozvolní, nebo naopak zpřísní. Pokud by se situace nezhoršovala, ministerstvo zdravotnictví vládě navrhne zmírnění části opatření už od příštího týdne. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl Radiožurnálu, že by tomu měl pomoc i státní svátek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jaký je aktuální trend v nárůstu případů? Bývalý ministr zdravotnictví epidemiolog Roman Prymula v neděli řekl, že pod 1000 nakažených denně by se Česko mohlo dostat v prosinci. Vidíte to stejně?
Myslím si, že to nastane dříve, ale teď není podstatné bavit se o takových předpokladech, protože rozhodující bude vývoj v pracovních dnech tohoto týdne po státním svátku. Myslím si, že státní svátek podobně jako 28. říjen ještě přispěje ke snížení mobility, sociálních kontaktů a že propad počtu nově diagnostikovaných bude rychlejší.

Průzkum: Jaká opatření Čechům nejvíc vadí? Zavření škol vnímá jako omezující 60 % respondentů

Číst článek

Ve kterých skupinách teď přibývá nejvíc nakažených?
To je dobrá otázka. Zasaženy jsou v podstatě všechny věkové skupiny. V poslední době mě hodně trápilo, že nám progresivně přibývaly naopak seniorní skupiny pacientů, což je samozřejmě velmi špatná zpráva i pro budoucí potřebu hospitalizací. Tam jsme se dostali z nějakých deseti patnácti procent nově diagnostikovaných až na 18 nebo 19. Nejnovější data z víkendu ale ukazují, že i tenhle trend by se zase mohl začít vracet zpátky do období, kdy jsme třeba v září měli ze všech pozitivně diagnostikovaných seniorních skupin do 10 procent.

Co zatím ukazují data z plošného testování v domovech seniorů? Je to právě tohle, nebo jste došli ještě k něčemu jinému?
Data v tuto chvíli vyhodnocujeme. Zahájili jsme plošné sběry těchto antigenních testů. Ukazují v tuto chvíli přibližně 18 procent pozitivních záchytů, což je asi zřejmě očekávatelný výsledek.

Petr Král, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme