Petříček: Německo zřejmě ve středu označí celé Česko za rizikové. Bude vyžadovat karanténu nebo test

Německo zřejmě ve středu zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti a bude pro vstup na své území vyžadovat test na koronavirus nebo karanténu. V úterý to v Bruselu řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle jeho náměstka Martina Smolka se omezení nejméně do 1. října netýká pendlerů a pracovníků v mezinárodní dopravě. Německo již nyní považuje za epidemiologicky rizikové oblasti Prahu a Středočeský kraj.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 11:45 22. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případné opatření Německa směrem k Česku je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka pochopitelné. Ještě ale není zcela jisté, zda k němu skutečně přikročí. Podle Petříčka je to ale velmi pravděpodobné.

Za pondělí přibylo 1476 nových případů, 101 pacientů je ve vážném stavu

Číst článek

„Vzhledem k epidemiologické situaci a k tomu, že nárůsty nových případů u nás jsou výrazně vyšší než v sousedním Německu, lze předpokládat, že toto rozhodnutí může zítra padnout,“ konstatoval Petříček.

Avizoval také, že požádal německého ministra zahraničí Heika Maase o výjimky pro určité skupiny lidí. „Pokud by se tak stalo, žádal jsem Heika Maase o výjimky především pro pendlery, studenty, rozdělené rodiny a tranzit,“ vyjmenoval.

Smolek pak Radiožurnálu řekl, že přinejmenším do 1. října platí výjimka, na základě které není vyžadován test od pendlerů, kteří v Německu pracují. Druhá významná výjimka je tranzit přes území Německa, ten by měl také zůstat volný bez povinnosti testů. To samé platí i pro řidiče v mezinárodní dopravě, doplnil.

Cílem výjimek je podle Petříčka také to, aby případná opatření měla minimální vliv na ekonomiku. 

Hospitalizovaných s covidem je více než dvojnásobek, rapidně vzrostly i vážné případy, ukazují data

Číst článek

„Německé straně poskytujeme velmi detailní epidemiologická data, aby viděli, že příhraniční okresy nejsou tak zasažené. Aby nebránili opatřeními německým občanům jezdit na nákup do České republiky, protože by to poznamenalo ekonomiku příhraničních oblastí,“ uvedl český ministr zahraničí.

Důležitý pak bude podle Smolka i postoj sousedních spolkových zemí, tedy Saska a Bavorska.

Jednání s německou stranou pokračují, dodal Petříček. Němečtí experti budou podle něj o podmínkách pro Čechy rozhodovat ve středu večer.

Označení země za rizikovou neznamená, že do ní Němci nemohou cestovat, spolková vláda a také jednotlivé německé spolkové země nicméně doporučují, aby se lidé těmto regionům pokud možno vyhnuli. Zakázány také nejsou cesty z rizikových oblastí do Německa, lidé ale musejí počítat s omezeními. Například karanténou nebo testem.

Pravidla v Německu

Lidé přijíždějící do Německa z rizikových oblastí, mezi kterými jsou z Česka zatím Praha se Středočeským krajem, musí nyní předložit negativní test, který není starší než 48 hodin.

Sebetvrdší opatření epidemii nevyřeší, řekl Prymula. Uzavřít Česko a dusit ekonomiku nechce

Číst článek

Kdo takové potvrzení nemá, musí do karantény, a to buď doma, nebo v jiném místě pobytu. Zároveň se musí do 72 hodin podrobit testu. Pokud bude výsledek rozboru negativní, je možné karanténu opustit.

Od 1. října se ale postup změní. Negativní test nebude stačit k tomu, aby se člověk karanténě vyhnul. Nově bude vyžadována karanténa nehledě na výsledky rozboru.

Ukončit domácí izolaci bude možné nejdříve po pěti dnech, a to na základě negativního testu. Pokud se člověk otestovat nenechá, musí v karanténě zůstat 14 dní.

Rozbor po návratu z rizikových oblastí je možné nechat si udělat v Německu zdarma. Odběrová místa jsou například na letištích, nádražích či na dálnicích.

Pokud lidé pravidla nedodrží, tak jim hrozí pokuta. Její výše se v jednotlivých spolkových zemích liší, za nedodržování karantény ale shodně dosahuje jednotek tisíc eur, tedy v přepočtu desítek tisíc korun.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme