Děti z prvního stupně se na začátku listopadu do škol nemusí vrátit, připustil Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval. Má podle něj prioritu, ale záležet bude na dalším vývoji epidemie covidu-19. Po jednání vlády uvedl, že by se mohly do škol vrátit nejdříve třeba jen žáci prvních a druhých tříd.

Praha (Aktualizováno: 16:30 21. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval (ilustrační foto) | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Školy kromě mateřských a speciálních jsou od 12. října uzavřené a děti se učí na dálku. Prymula dosud tvrdil, že 2. listopadu se bezpodmínečně obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně základních škol.

PŘEHLEDNĚ: Na chalupu jen ve dvou nebo s rodinou. Podívejte se, jaká opatření nařídila vláda

Číst článek

„Opakovaně jsme říkali, že první stupeň se skutečně vrací 2. listopadu do škol,“ uvedl Prymula na twitteru. „Může nastat situace, že tady vybuchne jaderná elektrárna a pak se asi nevrátí, ale já pevně věřím, že za všech normálních situací se vrátí.“

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) naopak již dříve připustil, že pokud by se situace nelepšila, tak se ani mladší děti do škol vrátit nemusí.

„Bude nutné to posoudit v kontextu celé té situace. Může dojít k tomu, že budou do systému vráceny třeba jen první, druhá třída. Uvidíme podle dat, která k dispozici budou. Každopádně je to první priorita z hlediska otevírání opatření, která tady budou,“ řekl ve středu Prymula.

Plaga a školy

„Pokud zůstane reprodukční číslo, tak to je obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol,“ řekl ministr školství 13. října v Událostech, komentářích, a to pár hodin po ujištění Romana Prymuly, že se žáci 1. stupně vrátí do školních lavic začátkem listopadu.

Robert Plaga tehdy upozornil, že mluví o „hypotetické situaci“, kdy do začátku listopadu výrazně neklesne takzvané reprodukční číslo, které v té době bylo kolem 1,5, bude muset nastat lockdown, tedy zásadní omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii. Číslo R je podle posledních vyjádření kolem 1,36.

Plaga v úterý uvedl, že co nejdřívější návrat do škol by byl potřeba i pro některé další ročníky žáků. „Jakmile to situace dovolí, musí se do škol primárně vrátit nejen první stupně (hlavně 1. a 2. třídy), ale rozvolňovací scénáře musí myslet i na závěrečné ročníky jak ZŠ, které čekají přijímačky, tak SŠ, které čeká maturita nebo závěrečná zkouška,“ napsal na twitteru.

Pro návrat do ostatních škol stanovil ministr už dříve jako klíčový ukazatel reprodukční číslo (R) na úrovni 0,8. Údaj udává průměrný počet dalších nakažených, kteří se infikují od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je nižší než 1, epidemie začíná slábnout. Současné je podle ministra asi 1,36.

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 000 nakažených.

Většina z nich má mírný průběh nemoci. Přibývá ale i hospitalizovaných a úmrtí. Vláda proto ve středu představila další výrazná omezení života v zemi. Od čtvrtka do konce nouzového stavu, který má být 3. listopadu, tak bude kromě jiného zavřena i řada maloobchodů a služeb.

ČTK, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme