Druhé kolo rozhodlo. Šéfem ČSSD se stal Sobotka

Delegáti sjezdu ČSSD zvolili ve druhém kole Bohuslava Sobotku novým předsedou strany. Sobotka o post soupeřil s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Ve druhém kole získal Sobotka 304 hlasů, Hašek 285. Bohuslav Sobotka tak zůstává v čele strany i poté, co ji dočasně vedl po loňské rezignaci Jiřího Paroubka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně začal 36. sjezd ČSSD, Bohuslav Sobotka. | Foto: Filip Jandourek

„Slíbil jsem, že sociální demokracii budu věnovat hodně pozornosti. Letos, pokud si odmyslíme doplňovací volby v Kladně, nás nečekají žádné volby. Rád bych se soutředil dovnitř sociální demokracie,“ řekl Sobotka. Hašek po volbě řekl, že rozhodnutí sjezdu respektuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Petr Nováček v pořadu Stalo se dnes.

Sobotka se chce co nejdřív setkat s premiérem Petrem Nečasem a ostatními předsedy koaličních stran, dále také se všemi spojenci a partnery ČSSD, například odbory i s nestátními organizacemi, které teď politiku sociálních demokratů kritizují.

Nový předseda sociálních demokratů už při svém projevu na sjezdu zdůraznil, že by se ČSSD měla změnit, působit pozitivně, otevřeně a komunikativně. „Politická strana není jen nástroj na získávání peněz a moci,“ uzavřel svůj projev Bohuslav Sobotka.

Sobotka má tři cíle - posílení strany, takový volební úspěch, aby se bez ČSSD nedala sestavit žádná vláda a výběr kvalitního kandidáta pro prezidentskou volbu. Sobotka má jasno i v tom, jakou taktiku by měla strana pod jeho případným vedením využít proti současné koaliční vládě.

„Jestliže Nečasova vláda vsadila vše na kartu snižování deficitu a plošných škrtů, musí sociální demokracie v protikladu k tomu zdůrazňovat potřebu vyvážené hospodářské politiky orientované nejen na zdravé veřejné finance, ale také na zaměstnanost a hospodářský růst,“ prohlásil Sobotka.

V prvním kole delegáti nezvolili předsedou strany nikoho. Sobotkovi ale chyběl ke zvolení jen jeden jediný hlas. Po vyhlášení výsledků druhého kola z účastníků sjezdu spadla nervozita, která jednání zatím provázela.

Vítězství Bohuslava Sobotky není podle mnohých komentátorů překvapením. „Nakonec se potvrdilo to, co se většinou stává. Že totiž předseda strany nebo v tomto případě jeho statutární zástupce je vždy ve výhodě. Je to první muž strany, stranu objíždí a má k dispozice její vrcholné orgány,“ uzavřel komentátor ČRo Petr Nováček.

mta, Alice Kottová, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme