Druhé kolo senátních voleb začíná, sečteno by mělo být už v sobotu

Česko má před sebou druhé kolo senátních voleb. Volí se tradičně od 14 do 22 hodin a v sobotu od osmi do dvou odpoledne. Pak se začnou hlasy sčítat. Výsledky bychom měli znát už v sobotu v podvečer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2014 | Foto: Filip Jandourek

Jeden lístek, jeden kandidát. Tak je to v senátních volbách. Proto je ve srovnání třeba s těmi komunálními sčítání hlasů snadné, říká Jiří Prox z Českého statistického úřadu. Volební komisaři mají prý méně práce.

„U voleb do Senátu pouze spočítají platné hlasovací lístky a roztřídí je podle jednotlivých kandidátů. Tyto hromádky potom také spočítají a tím jsou veškeré početní úkony hotové a komise může přistoupit ke zpracování zápisu,“ dodává Jiří Prox.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude probíhat druhé kolo senátních voleb, kdy budou sečtené hlasy a mnoho dalších informací zjišťovala redaktorka ČRo Veronika Hlaváčová

Přes 80 procent komisí zpracovává zápis o výsledku na počítači, zbytek stále ještě tužkou na papír. Zápis pak putuje do přebíracích míst Českého statistického úřadu.

„Sada hlasovacích lístků bude obsahovat dva hlasovací lístky kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. Je nutné upozornit, že ty lístky se liší od hlasovacích lístků v prvním kole. Tyto nové lístky si volič vyzvedne přímo v hlasovací místnosti,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Možné je využít i přenosnou hlasovací urnu

Kdo nemůže ze zdravotních důvodů přijít do volební místnosti, může požádat komisi o přenosnou urnu. Telefon na ni dá zájemcům obecní úřad.

„I během druhého kola voleb do třetiny Senátu mohou voliči využívat přenosnou hlasovací schránku. Je potřeba opět zažádat přímo okrskovou volební komisi a upozorňujeme na to, že to není nároková věc,“ popisuje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Volební komise bude i při druhém kole senátních voleb pětičlenná.

„Jsou tam zástupci politických stran a lidé, kteří jsou nominováni starostou. Volební komise má svého předsedu, který je zodpovědný za její činnost, pak má zapisovatele, který pořizuje zápis a zasílá ho na Český statistický úřad. A pak jsou tam právě ti členové politických stran, kteří dohlíží na regulérnost voleb,“ vysvětluje Břetislav Oliva z ministerstva vnitra.

Odhaduje se, že sto procent hlasů by mělo být sečteno do sobotní 18. hodiny. Vítězové senátních voleb obsadí křesla ve 27 obvodech, kde současným zákonodárcům končí mandát.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme