Druhý blok Temelína štěpí jádro

Krátce před půl jedenáctou začal i druhý blok temelínské elektrárny štěpit jádro. Operátoři nyní stabilizují výkon reaktoru na minimální úrovni a zahájí úvodní fyzikální testy. Povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost obdržela elektrárna už ve středu večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je s průběhem spouštění zatím spokojena. "Všechno z pohledu našeho úřadu proběhlo v souladu se schválenými programy a dozor v této chvíli nemá, proč by byl nespokojen," potvrdila Radiožurnálu Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Drábová ke spuštění druhého bloku

Jaké úkoly teď čekají na obsluhu druhého bloku upřesnil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Provozní personál nyní zahájí fyzikální testy v aktivní zóně, ty budou trvat zhruba deset dní, poté začne postupné zvyšování výkonu až do úrovně dvou procent," vysvětlil mluvčí. V této etapě dostane opět slovo Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který musí posvětit zahájení takzvaného energetického spouštění, následovat budou čtyři etapy, během nichž se bude výkon reaktoru postupně zvyšovat.

Povolení pro start reaktoru druhého bloku Temelína vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost po provedení závěrečné inspekce ve středu večer. Provozní personál poté zahájil přípravné práce a dvacet minut po čtvrteční půlnoci bylo zahájeno vytahování řídících tyčí z aktivní zóny reaktoru.

Podle Dany Drábové má druhý blok jednu velkou výhodu. Zkušenosti s problémy na prvním bloku by měly pracovníkům elektrárny pomoci lépe řešit další případné potíže. Energetické spouštění by proto nemělo trvat tak dlouho.V prvním bloku štěpná reakce odstartovala už v říjnu 2000, ale energetické spouštění, které se potýkalo s řadou nepředpokládaných technických odstávek, trvalo téměř 19 měsíců.

Jitka Kramářová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme