Druhý český film dnes zasáhne do hlavní soutěže na MFF v Karlových Varech

V hlavní soutěžní kategorii na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech se dnes představí dva filmy. O Křišťálový glóbus bude bojovat rusko-bulharský snímek Zajatec a především domácí film Karamazovi. Režisér Petr Zelenka jej natočil podle románu Dostojevského a divadlení adaptace Evalda Schorma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karamazovi

Karamazovi | Foto: Jan Rosenauer

V soutěžních sekcích mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech budou ode dneška bojovat dvě česká díla. Režisér Petr Zelenka představí v hlavní soutěži film Karamazovi. Svou projekci už má za sebou film Děti noci Michaely Pavlátové s Marthou Issovou a Jiřím Mádlem. Na námětu i scénáři se podílela Irena Hejdová. Byla to její absolventská práce na FAMU, která získala ocenění na Českém lvu:

"Já už jsem předtím ve škole napsala asi šest verzí scénáře. A potom, když jsme se nad tím sešly s Michaelou, tak jsme si to mezi sebou tak různě přehazovaly. Většinou to bylo tak, že jsme si řekly na nějaké schůzce co tam uděláme a jedna z nás to udělala. Pak jsme si to zase vyměnily, že to dostala ta druhá. Takhle jsme to pilovaly - bylo to hodně intenzivní, ale nescházely jsme se pořád. Každá ta verze nějakou dobu trvá - třeba 14 dní nebo měsíc."

Režisér Petr Zelenka, který dnes představí svůj film Karamazovi, už jeden Křišťálový glóbus doma má - před šesti lety jej dostal za film Rok ďábla. Jeho dnešní soutěžní snímek má podle umělecké ředitelky Evy Zaoralové všechny znaky typické pro Petra Zelenku:

"Je vyprávěn velmi netradiční formou a jeho námětem je inscenace bratrů Karamazových. Je to podle divadelní adaptace Evalda Schorma, kterou tehdy měl v Divadle Na zábradlí, a kterou uvádí Dejvické divadlo. Ovšem ta inscenace je přenesena do velmi zajímavých dekorací opuštěné továrny."

Karamazovi | Foto: MFF KV

Plakát ke snímku Karamazovi vytvořil Aleš Najbrt, který se už čtrnáct let podílí na grafickém designu festivalu: "Je to velmi pěkně natočený film. Kameraman Saša Šurkala nám byl takovou inspirací a s Václavem Jiráskem jsme připravili plakát. Možná trošku takový nefilmový, protože je tam jen ta fotografie fabriky s jedním hákem, což má potom v tom filmu svůj význam. Já jsem byl nakonec překvapený, že ten plakát působí filmově. Takže jsem měl radost, že jsme použili netypické prostředky pro filmový plakát a vyšlo to."

Druhým dnešním soutěžním filmem bude rusko-bulharské drama Zajatec režiséra Alexeje Uchitela. Eva Zaoralová říká, že podobný příběh už na karlovarské předhlídce byl: "Protože jsme hráli Kavkazského zajatce Sergeje Bobrova a základem filmu Zajatec je vlastně podobná situace. Odehrává se to v kavkazských horách. Evidentně jde o čečenskou válku a ruské potlačování této války. Ale konflikt je tam svým způsobem velmi osobní. Jde o to, že dva ruští vojáci, aby se jejich jednotka dostala z obklíčení, jsou nuceni zajmout místního čečenského chlapce. Postupem času se ale u nich začne k němu vytvářet určitý způsob kontaktu a souznění, které má potom velmi tragický zlom."

Zajímavosti z festivalu

Letos se filmový festival opět vrátil k hraným znělkám, které se promítají před každou projekcí. Jejich autorem je Ivan Zachariáš, který neváhal do nápadu zapojit i největší filmové osobnosti, jako jsou Danny DeVito, Havery Keitel, Miloš Forman nebo Věra Chytilová.

"Každá znělka byla inspirovaná nějakým filmem, ve kterém ta osobnost buď hrála nebo to režírovala. Ale nebyl to jako prvotní plán nebo úmysl," řekl Ivan Zachariáš, který sám připravuje několik filmových projektů, které chce realizovat v Americe. Tamní producenti ale do děje filmu výrazně zasahují, Zachariáš proto musel dokonce jedno natáčení zrušit:

"Producenti nakonec měli takové požadavky, které já jsem už vůbec nehodlal splnit. Tam je takové pravidlo - na čím více projektech pracujete, tím spíš se aspoň jeden uskuteční. Takže člověk nemůže dělat jen na jednom filmu, protože to se v podstatě nikdy nestane."

Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.

Katarína Brezovská, Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme