Druhý den prvního kola senátních voleb

Od osmé až do čtrnácté hodiny mohou voliči opět rozhodovat o složení třetiny Senátu. O přízeň voličů letos usiluje 167 kandidátů. Většinu z nich vyslalo do voleb 31 politických stran hnutí a koalic, ale mezi uchazeči o křeslo senátora je i 11 nezávislých kandidátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátní volby | Foto: Stanislav Zbyněk

Průběh pátečního hlasování byl klidný, avšak mnoho voličů k urnám nepřišlo. Mohlo za to nejspíš nepříjemné počasí i brzký odjezd mnohých na prodloužený víkend. Lidé v místech postižených srpnovými povodněmi se netají tím, že v současnosti mají jiné starosti.

K volebním urnám tak v pátek přišly především starší ročníky, které svou účast považují za občanskou povinnost. Mizivý zájem o senátní volby mají zatím Češi v zahraničí. V těchto volbách přitom mají lidé možnost mimo jiné nepřímo ovlivnit lednovou volbu prezidenta republiky.

V prvním kole senátních voleb procházejí kandidáti výběrem voličů, kteří zpravidla určí dva nejúspěšnější do druhého kola o týden později. Za předpokladu, že vítěz prvního kola získá nadpoloviční většinu hlasů, se už druhé kolo nekoná.

Složení Senátu se na rozdíl od Poslanecké sněmovny obměňuje každé dva roky - vždy z jedné třetiny. Volí tedy pokaždé přibližně třetina lidí, v těch obvodech, kde ten jejich senátor končí. Na rozdíl od červnových parlamentních voleb je na každém lístku vždy jen jedno jméno, které volič už nebude nijak kroužkovat či jinak upravovat. Lístek se svým kandidátem pouze vkládá do obálky, kterou dostane ve volební místnosti, a poté do volební urny.

Svými hlasy ovšem také ovlivní lednovou volbu prezidenta republiky, kterého budou vybírat senátoři spolu s poslanci. Stranám vládní koalice jde ve volbách o udržení nadpoloviční většiny v Senátu. Jejich kandidáti by pro to museli zvítězit v 16 z 27 obvodů.

Průběžné a konečné výsledky 1. kola voleb do Senátu Parlamentu České republiky budete moci sledovat na našich stánkách.

Marek Janáč, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme