Druhý den summitu patří partnerským státům aliance

Vrcholná schůzka NATO, která ve čtvrtek přijala zásadní rozhodnutí o své budoucnosti, dnes pokračuje sérií jednání s nečlenskými partnerskými státy. Na úrovni ministrů zahraničí se sešla Rada NATO-Rusko a na stejné úrovni bude zasedat Komise NATO-Ukrajina. Na programu je rovněž zasedání Euroatlantické rady partnerství, jež zastřešuje program Partnerství pro mír sdružující 46 zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednací sál summitu | Foto: Stanislav Peška

Na jednání Rady NATO a Ruska se mluví o výsledcích práce Rady za šest měsíců její existence a plánu činnosti v příštím roce. Podle šéfa české diplomacie Cyrila Svobody je dnešní schůzka důkazem příznivého vývoje vztahů Ruska se Severoatlantickou aliancí. "Že bude zasedat Rada NATO-Rusko je důkazem toho, že se budují obecně partnerské vztahy s Ruskem. Rusko je partner a jsme rádi, že nikdo nevnímá mezi námi Rusko jako nebezpečí, ale jako partnera," prohlásil Svoboda.

Šéf ruské diplomacie Igor Ivanov je s dosavadním fungováním Rady spokojen. "Přestože byla tato rada vytvořena teprve před šesti měsíci, už teď se ukázalo, že je důležitým mechanismem v řešení otázek, kterým dnes musí čelit mezinárodní společenství," pochvaluje si Ivanov. Není prý také vyloučeno, že se bude mluvit i o postoji k pobaltským republikám. "Doufáme, že během tohoto nebo dalších jednání nás vedení NATO bude informovat o otázce vstupu pobaltských republik do aliance a přijatém řešení," doplnil Ivanov.

V dnešním programu summitu se rýsuje i jedno překvapení. Nikdo neví, co se stane, když se objeví Leonid Kučma. Ukrajinský prezident, ač nezván a varován, aby do Prahy nejezdil, přiletěl už ve čtvrtek a zřejmě se do Kongresového centra chystá, patrně na zasedání Euroatlantické rady partnerství.

Aliance má výhrady k údajné dodávce ukrajinského radarového systému do Iráku. Kvůli tomu se bude jednat pouze na úrovni ministrů zahraničí. Podle generálního tajemníka aliance George Robertsona musí být Kučmovi jasné, že je v nejistém postavení: "Ukrajinský prezident ví, v čem je problém. Ví, že nad ním visí stín podezření z exportu radarových systémů do Iráku. Toto podezření trvá, protože všechny otázky, které ukrajinské vládě daly Spojené státy, ještě nebyly zodpovězeny."

Kvůli bezpečnostním opatřením, přijatým v souvislosti se summitem, musí Pražané i dnes počítat s dopravními uzavírkami. Až do dnešní půlnoci zůstanou uzavřené zóny kolem Kongresového centra, Obecního domu a Pražského hradu. Nadále platí zákaz vjezdu na Nuselský most, je uzavřena také část severojižní magistrály v úseku ulic Rumunská - Lounských.

Vstup do zóny kolem Kongresového centra je možný pouze po prokázání trvalého bydliště či po předložení povolení radnice. Soupravy metra budou ve stanici Vyšehrad pravděpodobně zastavovat jen do 08:00, poté bude metro stanicí Vyšehrad až do odvolání jen projíždět. Uzavřená je i oblast kolem Obecního domu. Všechny podstatné informace se lidé mohou dozvědět v call centru pražského magistrátu na bezplatné lince 800 879 800.

Také na závěrečný den dvoudenního summitu aliance nahlásili odpůrci NATO v Praze demonstrace. Aktivisté se mají sejít ve 14:00 opět na náměstí Míru. Čtvrteční pražská akce anarchistů, jíž se podle policistů zúčastnilo 500 až 1000 lidí, se obešla bez incidentů. Předpovědi policie, očekávající až 12.000 demonstrantů a pouliční střety, se tak zatím nenaplnily.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme