Druhý důchodový pilíř příští rok zanikne, rozhodla Poslanecká sněmovna

Druhý důchodový pilíř, do něhož vstoupilo asi 85 tisíc klientů, příští rok zanikne. Rozhodla o tom dnes sněmovna, když navzdory odporu pravice schválila vládní návrh důchodového zákona. Předloha předpokládá, že od začátku roku nebude možné ve fondech druhého pilíře spořit. Lidé dostanou peníze zpět. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci na výletě

důchodci na výletě | Foto: Eva Odstrčilová

Pravice vládě vyčítá to, že ačkoli chce druhý pilíř zrušit, nenabízí žádné jiné řešení důchodů. Koaliční zákonodárci naopak tvrdí, že druhý pilíř nebyl od počátku životaschopný a byl atraktivní jen pro lidi s vysokými příjmy.

Pro jeho zrušení hlasovalo 117 ze 143 přítomných poslanců, proti bylo 24 zákonodárců z TOP 09 a z ODS. Podle záznamu se hlasování zdrželi předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek a poslanec ANO Ivan Pilný.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.
Pramen: ČTK

Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.

Pokud si klient druhého pilíře bude chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, bude si muset důchodové pojištění doplatit.

Zatímco levice říká, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazuje na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje.

„Vláda ruší druhý pilíř a nenabízí žádný instrument, ve kterém by bylo možné dostatečně zvýraznit nejenom solidaritu, ale také zásluhovost,“ namítl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Někdo platí celý život hodně a pak bere stejně, jak ten, kdo platil celý život málo. A druhý pilíř byl instrument, který měl tuto nespravedlnost zmírnit,“

Stát chce přilákat klienty do třetího pilíře

„Lidé si mohou peníze vyzvednout, mohou samozřejmě přejít do třetího pilíře,“ oponoval předseda rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD.

„A my si myslíme, že třetí pilíř je dobrý – o tom svědčí počet smluv, které tam dnes jsou, zhruba 5 milionů. My chceme navíc třetí pilíř zatraktivnit. To bude předmětem dalšího jednání a je to v dalším zákonu,“ uvedl

Zatraktivnit třetí důchodový pilíř by měl doprovodný zákon. Tuto normu by měli poslanci schvalovat na mimořádné schůzi, která začne příští úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zániku druhého pilíře důchodové reformy diskutovali Jaroslav Zavadil, předseda Výboru pro sociální politiku za ČSSD a Jan Skopeček, ekonomický expert ODS

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, tedy třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci letošního prvního pololetí 4,44 milionu lidí. Doplňkové penzijní spoření, které je od roku 2013 nahradilo, mělo 291 tisíc lidí.

„Vláda udělala podle mě nezodpovědný a populistický krok a jedinou reformu, která tady za 20 let prošla, zrušila, aniž by přinesla jakoukoli jinou alternativu,“ míní ekonomický expert ODS, Jan Skopeček.

„A vzkazuje tak občanům, že se budou muset spolehnout sami na sebe, na investice do dětí, do nějakých jiných finančních investic.“

S tím však nesouhlasí předseda výboru pro sociální politiku za ČSSD Jaroslav Zavadil.

„Uznávám, že třetí pilíř není náhradou druhého. Důchodová komise by měla připravit další kroky k tomu, aby se skutečně jako by ta důchodová reforma dostávala do jiné podoby. Myslím, že je potřeba debatovat o tom, jak zafixovat důchodový věk a další a další věci.“

Starobní důchody přesahují čtvrtinu výdajů rozpočtu

Na starobní důchody stát loni vynaložil podle státního závěrečného účtu 314,7 miliardy korun, což bylo zhruba o pět miliard meziročně více. Výdaje na starobní důchody loni představovaly 26 procent všech výdajů rozpočtu a 46 procent všech výdajů povinných ze zákona.

Státní závěrečný účet dále uvádí, že průměrný plný starobní důchod loni vzrostl o 104 Kč na 10 714 korun. Česká správa sociálního zabezpečení zajišťovala výplatu 2,4 milionu plných starobních důchodů a zhruba 17 tisíc poměrných důchodů.

Druhý pilíř důchodové reformy | Foto: Český rozhlas

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme