Druhý kontingent české armády se vrátil z Afghánistánu

Vojáci druhého kontingentu Armády České republiky se vrátili z Afghánistánu domů. Hlavním úkolem našich vojáků byla ostraha nizozemské základny Hadrian. Z Afghánistánu se po roce také vrátili piloti a technici, kteří cvičili afghánské piloty v létání s vrtulníky Mi-17 a Mi-24.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci druhého kontingentu české armády přiletěli z mise v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Tříměsíční mise v afghánské provincii Uruzgán byla podle velitele druhého kontingentu české armády kapitána Jiřího Líbala úspěšná: "Splnili jsme vše, co se od nás očekávalo. Spojenečtí partneři byli velice spokojeni s naším přístupem a úkolem, který jsme plnili."

Tyto úkoly kapitán Líbal konkretizoval: "Část vojáků byla na hlavním vchodu do základny, například prohledávali vozidla a osoby, které vcházely do základny. Jiná část vojáků zajišťovala přistávací plochu v okolí základny a prostor pro shoz materiálu, protože jinak než letecky zásobovat nešlo. A další vojáci byli na předsunutém stanovišti mimo základnu, odkud 24 hodin denně pozorovali okolí."

Podle kapitána Líbala se všichni těšili domů, Velikonoce se svými rodinami ale asi nestihnou: "Budeme totiž v Těchoníně v karanténě, teď hned se přemísťujeme do tohoto zdravotnického zařízení. Pustí nás nejdřív v pondělí ráno, tak v pondělí odpoledne se nožná dostaneme domů."

Do vlasti se vrátili i čeští vojáci, kteří cvičili afghánské piloty v létání s vrtulníky Mi- 17 a Mi-24. V Afghánistánu strávili čeští piloti a technici rok a výcvik místní národní armády byl nesnadný.

Problém byl podle kapitána Martina Vaniše mimo jiné také v komunikaci, nejjistějším dorozumívacím jazykem byla ruština: "Pro Evropana, pro člověka našeho stylu to bylo naprosto nepřestavitelné. Kdo to nezažil, neviděl, ten neuvěří a nepochopí."

Poslanecká sněmovna před Vánoci Poslanci zamítla původní vládní plán zahraničních misí Armády ČR pro rok 2009. Ministerstvo obrany poté dokument přepracovalo a plánované počty vojáků - hlavně v Afghánistánu - snížilo. Podle nakonec schváleného návrhu by v Afghánistánu mělo celkem fungovat v misi ISAF maximálně 480 vojáků a v akci Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil.

Přečtěte si také:
Polsko zvyšuje počty svých vojáků v Afghánistánu
Spojené státy vyšlou do Afghánistánu další posily
Spojené státy žádají větší zapojení svých spojenců do obnovy Afghánistánu
Sněmovna nakonec vojenské mise schválila
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Zbyněk Zykmund, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme