Druhý penzijní pilíř příští rok zanikne, rozhodl Senát. Návrh míří na Hrad

Senát dnes schválil vládní návrh na ukončení druhého důchodového pilíře. Zanikne během příštího roku. Vklady se lidem vrátí – peníze si budou moci nechat převést na účet, poslat složenkou nebo dát jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto)

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Když jsme jako amatéři vyjednávali o koalici, bylo nám řečeno, že sociální demokracie chce zrušit druhý pilíř, a já si s odstupem času myslím, že je to správně,“ řekl ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Projekt se nepovedl, z rozpočtu to čerpalo skoro miliardu a také bych přemýšlel, kam by ty společnosti dnes investovaly,“ dodal.

Důchodci nejspíš dostanou v únoru 1200 korun navíc. Návrh schválili senátoři

Číst článek

Ve druhém důchodovém pilíři si na penze spořilo asi 85 tisíc lidí. Prosadila ho pravicová vláda Petra Nečase z ODS.

Od roku 2013 si lidé mohli přesměrovat tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností. Dvě procenta museli přidat ze svého.

Zrušení druhého pilíře dlouhodobě kritizuje pravicová opozice. Vadí jí, že vláda nenavrhuje alternativní řešení. Změnu ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman.

Druhý pilíř důchodové reformy | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme