Druhým kolem pokračují volby do třetiny Senátu

Voliči vybírají své kandidáty ve druhém kole voleb do jedné třetiny Senátu. V pátek se volební místnosti uzavřely ve 22 hodin. V sobotu se bude volit od 8 do 14 hodin. Z 27 letošních volebních obvodů mohou lidé vybrat svého senátora ve 26.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátní volby podzim 2008 | Zdroj: ČTK

V jednom obvodu je už totiž vítěz známý. Stal se jím Radek Sušil, který do Senátu kandidoval za ČSSD na Karvinsku, a v prvním kole získal víc než potřebných 50 % hlasů. S jakými zisky vstupují kandidáti ve zbylých obvodech, si můžete přečíst na našem speciálním webu Volby 2008.

V druhém kole senátních voleb se utkává 25 kandidátů sociální demokracie s 19 zástupci občanských demokratů, třemi lidovci, dvěma evropskými demokraty a jedním nezávislým kandidátem. Jediná dvojice, kde nefiguruje kandidát sociálních demokratů, je na Znojemsku. Tam proti sobě stojí zástupce občanských demokratů a komunistů. Průběžné výsledky druhého kola senátních voleb najdete na našem speciálním webu Volby 2008.

Přehrát

00:00 / 00:00

O druhém kole senátních voleb jsme v Ranním interview Radiožurnálu mluvili s Václavem Henychem ze Státní volební komise

Volby se týkají více než 2 770 000 oprávněných voličů z 26 obvodů, tedy necelé třetiny území republiky. Mohou vybírat ze dvojice nejúspěšnějších kandidátů z prvního kola voleb (senátních a také krajských), které bylo před týdnem.

Počet voličů se od minulého týdne změnil. Rozhodovat o senátorovi ve svém volebním obvodu totiž mohou i ti občané České republiky, kteří v uplynulém týdnu dovršili 18 let.

Volební lístky tentokrát oprávnění voliči nedostali do svých poštovních schránek, ale jsou k vyzvednutí až ve volebních místnostech. Za zástěnou si mohou vybrat jednoho ze dvou nabízených kandidátů. Jeho lístek pak v úřední obálce vhodí do volební schránky.

První den druhého kola senátních voleb proběhl bez problémů. Radiožurnálu to večer potvrdila Daria Benešová ze sekretariátu Státní volební komise. "Státní volební komise v současné době nemá poznatky o nějakém vážném porušení průběhu hlasování. Tady od nás ze sekretariátu jsme odpovídali pouze na takové běžné dotazy na volební kampaň a způsob hlasování."

Podle předsedy Českého statistického úřadu Jana Fišera je možné výsledky letošních voleb do Senátu očekávat v sobotu po 16. hodině: "Délka zpracování bude ovlivněná účastí voličů, předpokládám, že tentokrát bude vyšší, než jsme byli svědky ve volbách v předcházejících letech. Jsem ale přesvědčen, že do dvou hodin po uzavření volebních místností bychom mohli mít výsledky zpracovány. Dvě až tři hodiny si na to dáváme, pokud nenastanou nějaké problémy."

Český rozhlas 1 - Radiožurnálu pro vás připravil na tyto dny speciální volební vysílání.

Poslouchat nejen naše speciální vysílání o volbách můžete po celé republice!

Podrobné zpravodajství z letošních podzimních voleb, výsledky prvního kola voleb senátních, průběžné výsledky kola druhého (a také konečné výsledky voleb krajských) najdete na našem speciálním webu Volby 2008.

Chtěl/chtěla byste se stát senátorem/senátorkou? Hlasujte v naší anketě!

Jan Pokorný, Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme