Držitelkou evropského ocenění Ceny Paměti národa je i Dana Vargová

Společnost Post Bellum letos udělila prestižní evropské ocenění - Ceny Paměti národa - pěti pamětníkům zlomových momentů minulého století, kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Vargová | Foto: Projekt Paměť národa

Ocenění letos získali česká učitelka Dana Vargová, německý převaděč lidí do Západního Berlína Manfred Matthis, maďarský intelektuál János Kenedi, slovenský kněz Anton Srholc a polský disident Kornel Morawiecki.

Dana Vargová získala cenu za to, jak se obětavě starala o postiženého syna, který byl tajnou policií označen jako nejnebezpečnější antikomunistický živel na Šumpersku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nositelkou Ceny Paměti národa Danou Vargovou mluvila Jitka Hanžlová

Elegantní, bystrá a příjemná dáma pochází z moravského Bouzova. Její manžel měl s komunistickou mocí problémy celý život. A stejně tak syn Julek.

Ve svých devíti letech Julek špatně reagoval na vadnou očkovací vakcínu. A onemocněl těžkou formou vzácné nemoci, která způsobila stále se horšící atrofii. Postupně znehybněl. Útěchu našel v konverzi ke křesťanství a složil řeholní slib.

Jedním z jeho duchovních rádců se stal dnešní kardinál Dominik Duka. V šumperském bytě Vargových Julka navštěvovali odpůrci komunistické moci a on byl jejich duchovním vůdcem.

V osmdesátých letech mu přátelé koupili počítač a na něm například tiskl protirežimní letáky. Dana Vargová, povoláním učitelka na základní škole, se o syna po celou dobu starala. Sama ho také na invalidním vozíku dopravovala k výslechům na StB.

Na Ceny Paměti národa 2014 bylo nominováno 20 odpůrců komunistické totality z 5 zemí. Česká nezisková organizace Post Bellum ceny uděluje od roku 2010.

Julek se stal výraznou osobností sametové revoluce v Šumperku, ale v roce 1996 prohrál boj s nemocí. Dana Vargová je za dnešní ocenění opravdu ráda.

„Mám radost nejen za sebe. Mám radost za svého muže, svého syna a všechny kamarády, kteří mu pomáhali a kteří jsou tu i dnes se mnou.“

Jak řekla, svůj úděl nevnímala jako těžký. „Byla jsem v podstatě šedá eminence, jak se říká, v pozadí. Moje radost byla, že syn mohl plnohodnotně žít.“

„A že ze zájmu o teologii, filozofii přešel i na politiku. Velmi ho to těšilo a byl jakousi hlavou politického dění v Šumperku,“ připomněla Dana Vargová.

Při hodnocení dnešní doby pak dodává, že rozhodně není pesimista. Ale mrzí ji, že mladí lidé vědí o dějinách velice málo. A to nejen o době před 25 lety, ale také například o roce 1939.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme