dTest zjistil plísňový jed v rozinkách, pocházejí z Turecka a Argentiny

Při nákupu rozinek na Vánoce je potřeba si dát pozor na jejich kvalitu. Spotřebitelský časopis dTest zjistil u dvou značek v Česku běžně prodávaných v obchodech překročení limitu pro plísňový jed. Jde o výrobek Sultanien Suntree z Turecka a argentinský výrobek Rozinky obří Nature. Hrst takových rozinek jedených každý den může vážně poškodit zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozinky a oříšky | Foto: stock exchange

Podle dTestu bylo ve dvou z 24 vzorků rozinek tolik plísňového jedu, ochratoxinu A, že jeho množství dvojnásobně překročilo limit Evropské unie. Ve třetím se zjištěný obsah pohyboval těsně okolo limitu.

Jed produkovaný plísní odolává vaření i pečení. Opakované požití většího množství napadených potravin může podle lékařů způsobit nádory ledvin a varlat.

Časopis upozorňuje, že do unijního systému rychlého varování RASFF letos různé členské státy EU ohlásily 26 případů nadlimitního výskytu ochratoxinu A v rozinkách. Nahlášené rozinky přitom měly mnohdy nižší obsah ochratoxinu než dva hříšníci z našeho testu.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme