Řidičům vrátí peníze a vymažou body. Strážníci z Dubí u Teplic rozdávali u ‚sousedů‘ neoprávněně pokuty

Bezmála stovce řidičů bude muset město Dubí u Teplic kvůli chybě vracet peníze z pokut za rychlou jízdu. Městští strážníci totiž začali ve vedlejší vesnici měřit rychlost dřív, než podle smlouvy měli. Celkem jde o zhruba sto tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Dubí u Teplic Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

měření rychlosti radarem (Ilustrační foto)

měření rychlosti radarem (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Krajský úřad Ústeckého kraje udělá nápravu, úřední, administrativní, a nařídí nám vrátit pokuty a v případě, že byly uloženy trestné body, tak i vymazání bodů,“ popsal pro Radiožurnál starosta obce Petr Pípal, co nyní bude následovat.

Varnsdorf musí za chyby při zadávání zakázek na radary zaplatit 650 tisíc korun, místní protestují

Číst článek

Případ vyvolal podnět aktivisty z webu svevole.cz. Šlo o to, že město Dubí uzavřelo loni 18. prosince smlouvu s vedlejší obcí Srbice, podle níž měli dubští strážníci v Srbicích dohlížet na pořádek a mimo jiné i měřit rychlost. Srbice za ni měli zaplatit 1 310 000 korun ročně. Výtěžek z pokut si měly Dubí a Srbice rozdělit půl na půl, pokuty vymáhané od řidičů, kteří nezaplatí na místě, by si nechalo Dubí.

Jenže strážníci se s radarem postavili k srbické silnici ještě dřív, než začala smlouva platit. A mezi letošním 6. až 12. lednem tudíž měřili neoprávněně. Celkem v těchto dnech přistihli 98 řidičů při překročení povolené padesátky. Nejčastěji jeli o deset až dvacet kilometrů v hodině rychleji, než měli, a většina z nich dostala pokutu tisíc korun. To bude teď Dubí vracet.

„Velitel městské policie Tomáš Pykal dostal srážku ze mzdy, protože šlo o jeho manažerské selhání,“ řekl starosta Pípal. Pykal to nechtěl komentovat. „Dohodli jsme se, že se k tomu bude vyjadřovat jen starosta,“ řekl Pykal.

Snaha vydělat na přestupcích?

V Srbicích jde o rovný průjezd obcí se dvěma semafory, kde takřka nejsou žádní chodci, které by řidiči mohli ohrožovat. Ani dopravních nehod zde moc nebývá. Řidiči se proto na sociálních sítích zlobili, že jde jen o snahu vydělat na přestupcích. A jeden z nich nakonec poslal oficiální stížnost, že strážníci nedodrželi lhůty, odkdy měla smlouva platit. Dubská radnice mu dala za pravdu.

„Činnost městské policie byla v tomto ohledu ukončena a nyní činíme taková opatření, abychom legislativním procesem uvedli věc do původního stavu a odstranili vzniklou újmu,“ odpověděl tajemník dubské radnice Radek Kindl v dokumentu, který se záhy na to objevil na sociálních sítích.

Podle starosty Pípala však není smlouva zrušena, ale jen pozastavena. Strážníci plánují, že se do Srbic vrátí.

Detaily smlouvy uzavřené mezi obcemi si můžete pročíst zde:

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme