Důchodce vypil 7 panáků vodky a oslepl. Výrobcem alkoholu je podle policie likérka Drak

V příbramské nemocnici leží ve vážném stavu 65letý muž. Otrávil se metanolem poté, co vypil sedm skleniček vodky zakoupené v Příbrami. Muž nejprve viděl černobíle a poté úplně oslepl, nyní je udržován v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. V posledních dnech jde už o sedmou oběť nebezpečného metanolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závadný alkohol - barel a etiketa - Original vodka jemná (Likérka Drak) - dle výrobce zfalšovaná etiketa | Foto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

„V ranních hodinách jsme provedli kontrolu kamenné provozovny, ze které měl pančovaný alkohol pocházet. Na místě byl i zajištěn,“ potvrzuje mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

„Jedná se o šestilitrové plastové barely, na etiketě je uvedeno Originál vodka jemná nebo Tuzemák. Jako výrobce Likérka Drak. Prověřujeme i další prodejce alkoholu po Příbrami. Věc prošetřujeme jako trestný čin ohrožování zdraví z nedbalosti,“ řekla Radiožurnálu policejní mluvčí. Likérka Drak jakékoli pochybení odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případy otrav metanolem v Havířově sleduje redaktor Martin Knitl. Hostem Ozvěn dne byla přednostka Toxikologického informační centra Daniela Pelclová

Příbramská nemocnice přijala 65letého muže v neděli odpoledne. Stěžoval si, že začal špatně vidět poté, co se napil vodky zakoupené v jedné z příbramských prodejen.

„Vstupní hladina byla velice vysoká, byla letální hranicí, to znamená, že dávka byla vyšší, než je běžně udávaná smrtelná dávka. Pacient je ve velice těžkém stavu, je v umělém spánku a na umělé plicní ventilaci. Snažíme se eliminovat metylalkohol z těla pomocí hemodialýzy,“ popisuje primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Bilina.

Otravy metanolem jsou zcela výjimečné, jako lék se podává kvalitní alkohol

Číst článek

Nový případ se objevil také v Bohumíně. Primáře ARO orlovské nemocnice Zdeňka Bělíka kontaktovali lékaři z Bohumína a oznámili mu, že mají dalšího pacienta s příznaky otravy metanolem. Nemocnice v Orlové už má ale plno, a lékaři proto nemohli pacienta přijmout.

Metanol, jinak též metylalkohol nebo karbinol, je bezbarvá a po alkoholu páchnoucí kapalina. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý. Metanol se používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí nebo jako palivo. Požití malého množství se projevuje opilostí a ospalostí, po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy a břicha, závratě, kóma nebo křeče. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může nastat úplná slepota.

„Objevil se nový pacient, opět z Bohumína. Jelikož jsme plni, tak jsme navigovali paní doktorku na fakultní nemocnici v Ostravě,“ potvrdil Radiožurnálu Zdeněk Bělík.

Bohumínská nemocnice přijala od pátku už tři lidi, kteří se mohli metanolem přiotrávit. A i u posledního pacienta testy přítomnost nebezpečného alkoholu potvrdily.

„Do naší nemocnice na interní JIP byl přijat 58letý muž, u kterého toxikologická zkouška potvrdila přítomnost metanolu v krvi. V současné době překládáme pacienta do městské nemocnice Ostrava-Fifejdy,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči Zina Nováčková.

Alkoholem se otrávilo už 7 lidí, začaly mimořádné kontroly rizikových prodejen

Číst článek

Několik případů otravy metanolem se objevilo v posledních dnech na severní Moravě a ve Slezsku. Tři lidé zemřeli, další jsou ve vážném stavu v nemocnici. O víkendu se dva případy objevily i na jižní Moravě, nejméně v jednom případě však zřejmě šlo též o alkohol dovezený z Havířovska.

Ministerstvo zemědělství považuje situaci za vážnou a zahájilo proto několik mimořádných kontrol. „Jen během víkendu bylo odebráno několik vzorků lihovin a to na základě vytipování rizikových prodejen a prodejních míst,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Jeden ze zavřených stánků v Havířově, kde se prodával nekvalitní alkohol | Foto: ČTK

Policisté v Moravskoslezském kraji už také rozplétají síť obchodníků s nelegálním alkoholem. Pátrají po zdroji, ze kterého se do několika regionů rozšířila lihovina se smrtícím metanolem. Informace z taktických důvodů nechtějí prozradit, zveřejní je zřejmě v polovině týdne.

Ve vazbě zatím skončil 36leý muž z Havířova. Podle místopředsedy karvinského soudu Kamila Babuška hrozilo, že muž uprchne, ovlivní svědky nebo bude v trestné činnosti pokračovat.

Pije se hodně, rozhoduje cena. Teď levný alkohol z havířovských stánků zmizel

Číst článek

„Obviněný měl způsobit z nedbalosti smrt dvou osob a další vážnou poruchu zdraví dalším čtyřem osobám. Lze očekávat, že probíhají výslechy dalších svědků. Skutečný počet zasažených osob může narůst,“ řekl Radiožurnálu místopředseda karvinského soudu.

Andrea Čánová, Martin Knitl, Veronika Sedláčková, pir, Mirko Kašpar, Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme