Důchodci a rodiny s dětmi dostanou mimořádné příspěvky

Důchodci a rodiny s dětmi získali dneškem nárok na výplatu zvláštních dávek. 2000 korun na každé dítě dostanou rodiče, kteří pobírají přídavky. O 1000 korun vzroste penzistům červnový důchod. Vláda tak kompenzuje těmto dvěma skupinám obyvatel květnové zvýšení DPH. Jde celkem o téměř 11 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodina

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová vysvětluje, proč stát podporuje právě tyto dvě skupiny obyvatel. "Prostřednictvím těchto příspěvků jednorázových se snažíme vylepšit finanční situaci jednak důchodců, kteří už nemají možnost zvýšit si příjem vlastní prací, ale také rodin s dětmi, jejichž příjem nedosahuje trojnásobku životního minima, tedy rodin, na které nejvíc dopadne změny DPH."

Jde celkem o téměř 11 miliard korun a mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman připouští, že na to nejsou ve státním rozpočtu peníze. "My navrhujeme, aby pro tyto účely byly použity prostředky, které jsou v rozpočtu vyhrazeny na uhradu ztráty Ceské konsolidančí agentury a tento krok musí ještě schválit vláda."

A Prejdová ještě připomíná, že o tyto dávky není nutné speciálně žádat. "Budou se vyplácet úplně stejně jako se vyplácejí přídavky na děti nebo důchody. Příspěvek k důchodu vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení. Příspěvek pro děti, které mají nárok na přídavek na dítě, vyplatí Úřady práce. Nní třeba o tyto dávky žádat, dostanou je lidé automaticky, a to buď v hotovosti nebo na účet."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme